דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


טלמרקטינג יעיל


שלב הטלמרקטינג הינו שלב נוסף וחשוב בתהליך השכנוע. לאחר שכבר יצרנו קשר אישי עם התושב, ומסרנו בידיו חומרי הסברה, הגיע הזמן לנסות לברר מה עמדתו לגבי המועמד שלנו. ומה הדרך הכי טובה לברר מה דעתו של אדם? פשוט מאוד: להתקשר ולשאול! וכך אנו מגיעים אל שלב הטלמרקטינג.

בשלב הטלמרקטינג לא נתקשר לכולם. נוותר מראש על טלפונים לכל מי שסומן אצלנו עד כה בירוק או באדום, דבר שיפחית את העומס ממשימה זו ויקל על מלאכתם של המטלפנים. 

היינו רוצים ששיחת הטלמרקטינג תהיה אמצעי שכנוע. אך אם להודות על האמת, כמעט בלתי אפשרי לשכנע אדם באמצעות שיחת טלפון, כשהמטלפן הוא אדם זר ולא מוכר לו. לכן המצב האידיאלי הוא שמנהלי הקלפיות יהיו אלה שעושים את שיחות הטלפון, לאחר שכבר פגשו את האדם פנים אל פנים, אך גם פה המציאות מקשה את החיים: למעט מאוד מנהלי קלפיות יש את הסבלנות, עוז הרוח והשקט הנפשי המאפשר להם להתקשר ולפנות אל אדם שהם לא מכירים. כך שנותרנו עם טלפנים שזה תפקידם, במשימה שהיא לא משימת שכנוע. אז מה בעצם נשאף להשיג?

השכנוע הוא לא הכל, ויש משימות חשובות בפני עצמן שנוכל להשיג בטלמרקטינג ולהפוך אותו ליעיל. לשם כך עלינו להבין בדיוק מה המטרות, וכיצד אפשר להשתמש ביעילות בכלי זה.

 

בפני איש הטלמרקטינג צריכות לעמוד המטרות הבאות:

1.  להפעיל את השליח: ברגע שמתברר שמשפחה מסויימת לא קיבלה את חומר ההסברה שלנו – יש לשלוח את השליח שימסור להם אותו. המהירות בביצוע פעולה זו ויעילות עבודת המטה תהיה גורם משכנע בפני עצמו, אפילו עוד יותר מתוכן החומר הפרסומי.

2.  לאתר תומכים על מנת לעקוב אחר הצבעתם ביום הבחירות. בנוסף: לרשום את המידע המתקבל - לטיפולו של מנהל הקלפי. עלינו לחלץ כל מידע שהוא, שיסייע לנו "למפות" את הקלפי, לרבות אנשים שלא גרים, תומכים, מתנגדים, מתלבטים, דוברי שפות זרות, וכו'. המידע הזה הוא השלב החשוב ביותר ב"מיפוי" או זיהוי המצביעים. ככל שמלאכת המיפוי תצליח, כך יקל עלינו ניהול יום הבחירות, וכך נדע במי למקד את עיקר מאמצי השכנוע האחרונים.

3.  לערוך רשימה של "קולות הפקר" – אנשים קשישים שמביעים אהדה מגומגמת, אך המקדים בבוקר הבחירות לקחת אותם להצביע – יזכה בקולותיהם.

4. לערוך רשימה של אנשים שמתלבטים ולצורך קבלת החלטה מבקשים לדבר עם המועמד עצמו. רשימה זו תהיה ארוכה מהמשוער! כאשר איש הטלמרקטינג נתקל באדם מתלבט, שיש סיכוי לשכנע אותו בעזרת עוד דחיפה קטנה – יש להציע לו שהמועמד עצמו יתקשר אליו. עצם ההתקשרות של המועמד אל הבוחר היא אקט של התייחסות ושל כבוד, והמועמד, שיקדיש את הזמן הדרוש, בשעות הבוקר / צהריים, לחזור אל אנשים המבקשים לדבר איתו – ירוויח קולות רבים, ויתרגם בצורה מיטבית את זמנו. עריכת רשימה זו היא תועלת עצומה שנובעת מהטלמרקטינג: דליית המתלבטים הפתוחים להקשיב, ויצירת קשר בינם לבין המועמד היא מאבני היסוד של תקופת השכנוע. אצל המועמדים הפרפקציוניסטים שרוצים להדהים: עם תום השיחה – ינוסח מכתב מנומס ואדיב שיהווה סיכום של השיחה – שיימסר ע"י שליח, עוד באותו ערב - לאדם שאיתו נערכה השיחה.

5.  לערוך רשימה של תומכים הזקוקים להסעה לקלפי ביום הבחירות, והשעה המועדפת עליהם לאיסוף מביתם.

6. לענות לשאלות שמתעוררות, ובמיוחד שאלות טכניות. דוגמאות לשאלות שמתעוררות לעיתים קרובות: "מה צריך להביא לקלפי כדי שיאפשרו לי להצביע?", "באילו שעות פתוחות הקלפיות?", "מה קורה אם אין לי תעודת זהות?", "היכן מצביעים חיילים?", "באיזה קלפי אני מצביע?", "איפה ממוקמת הקלפי שבה אני מצביע?". קיימות עוד שאלות רבות שצצות מידי פעם, ואנשי הטלמרקטינג צריכים לדעת את התשובות, או להיות בסביבת אדם שיודע את התשובות.

7. לערוך רשימת אנשים המבקשים להגיע לחוג בית. את הרשימה הזאת יש למסור למנהל המטה, שיצור קשר עם אותם אנשים ויעדכן אותם לגבי מיקום חוגי הבית בימים הקרובים. יצירת הקשר הנוסף, בשיחה שתיערך למחרת, והזמנה מפורשת לחוג בית מטעם המטה – תוכיח רצינות, ותגדיל מאוד את הסיכוי שהוא אכן יגיע לחוג הבית שאליו הוזמן.

 

חשוב להקפיד ולזכור: טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון חסר סיכוי לשכנע, מבלי לערוך רשימות רלוונטיות, מבלי להפעיל שליח, ומבלי להוביל לפעילות המשך – היא חסרת ערך.כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר