דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


אחראי משקיפים


אחראי משקיפים הוא אחד התפקידים המסובכים ביותר במטה, אם לא הקשה שבהם. תפקיד זה דורש כושר ארגון מצויין, עמידה במצבי לחץ, ולב חזק. אך לפני שאנו מגיעים לקשיי התפקיד, נדון בהאם בכלל צריך אותו, ואם כן - מתי. משקיפים בקלפיות הם אותם נציגים שלנו בתוככי הקלפי במהלך יום הבחירות, ומידע נוסף עליהם ועל תפקידם אפשר למצוא בפרק על המשקיפים. באופן כללי, תפקידם הראשון הוא לשמור על תקינות ההצבעה מבחינתנו, ובנוסף הם מהווים צינור לנתוני ההצבעה באותה קלפי.

בבחירות לראשות נזדקק מאוד למשקיפים אלה, אך בבחירות למועצה הצורך בהם יהיה פחות ואפילו בתנאים מסויימים ניתן יהיה לוותר עליהם. בקלפיות שבהן אנו מצפים לקולות בודדים בלבד - הצורך במשקיפים יורד, ובקלפיות מרובות תומכים - לא נוותר על נוכחות משלנו בקלפי, בשיטת עבודה של מנהלי קלפיות - משקיף הוא חובה, אך בשיטות אחרות נזדקק להם פחות. בשלב מסויים יהיה עלינו להחליט איפה אנו זקוקים למשקיפים, כאשר בתכנית המקסימאלית נאייש כל קלפי וקלפי משעה 7 בבוקר ועד לתום הספירה, ואילו בתכנית המינימאלית נוותר על כל נוכחות בכל הקלפיות. אך ברוב המקרים נערוך תכנית ביניים שלוקחת בחשבון את הצרכים מול המחיר: הקלפיות החזקות לעומת החלשות, את יכולתם של היריבים לשבש את ההצבעה, את שיתוף הפעולה שלנו עם רשימות אחרות, את האילוצים הכספיים שלנו, את היקף כוח האדם שעומד לרשותנו, את שיטת העבודה שלנו (ובמיוחד האם היא מחייבת עידכונים שוטפים), ועוד שיקולים שונים.

בסופו של דבר, לאחר ששיקללנו את כל הפרטים, נערוך "תכנית משקיפים", שמגדירה היכן ובאילו חלקים מהיום נרצה ייצוג בקלפיות (הן כחברים בועדת הקלפי והן כמשקיפים, לצורך הפשטות נקרא לכולם "משקיפים"). את התבנית שיצרנו במסגרת התכנית, יהיה צורך למלא בכח אדם, ולמשימה זו, בעצם, לקחנו את אחראי המשקיפים. תפקידיו יהיו:

-אדם זה צריך לשבץ את המתנדבים למשמרות השונות בקלפיות השונות.

-לאחר מכן הוא צריך לגייס פעילים בשכר כדי שימלאו את החורים החסרים.

-את כל המשקיפים עליו לתדרך מה עליהם לעשות במסגרת תפקידם.

-עליו לספק לכל משקיף כתב מנוי מטעם פקיד הבחירות, ולכן עליו לנהל תקשורת שוטפת עם פקיד הבחירות, להעביר אליו את השמות ומספרי תעודות הזהות – ולקבל כתבי מנוי חתומים (פקיד בחירות נחמד נאות לספק טפסים ריקים ומקל מאוד על התהליך).

-עליו לספק למשקיפים את טופסי המטה העדכניים הנדרשים למילוי, בהתאם להחלטת מטה הבחירות (טופסי אלף או רשימת הירוקים, או תוכנת מחשב שאנו נעזרים בה).

-עליו לטפל בתשלום המשכורות למשקיפים שלהם הובטחה משכורת.
-עליו לעקוב לאורך יום הבחירות שלא נוצרים חורים וחיסורים, ובמידה וכן - למלא אותם במהירות.

 

עד כאן הכל נשמע פשוט. אלא שבפועל מתעוררות כל הבעיות האפשריות: משקיף אחד הוא ללא רכב וצריך לאסוף אותו מעיר אחרת בשעה מסויימת. משקיף אחר מסיים את העבודה בשעה מאוחרת מזו של תחילת המשמרת, ואחר צריך ללכת לקחת את הילדים באמצע המשמרת, ובקיצור – אחראי המשקיפים נחשף לסיפורי "אלף לילה ולילה".

ועוד לא הגענו ליום הבחירות עצמו...

ביום הבחירות סביר להניח שלפחות כמה מהמשקיפים לא יתייצבו בקלפי מסיבות מוזרות. אז, צריך אחראי המשקיפים למצוא מהר פתרונות לחורים שנוצרו, ותחילת יום הבחירות – ידיו מלאות בעבודה (והן שוב מלאות בעבודה בשעת החלפת המשמרות בצהריים).

מי שרוצה לדעת כמה חשובה עבודתו של אחראי משקיפים טוב, צריך היה לראות את עבודתו של אחראי משקיפים גרוע, כמו כזה שנתקלתי בו בעיר מסויימת. אדם זה, שהוצג בפניי כ"מומחה בינלאומי" בהצבת משקיפים - לא הסכים ללמוד דבר, בטענה שהוא כבר יודע הכל. בזכות אותו אדם הפך יום הבחירות ל"יום חיפוש משקיפים". הוא עצמו, המומחה, הגיע לקראת הצהריים, יצר תקלות קטסטרופאליות, וכל פעילותו נראתה כמו נסיון לחבל ביום הבחירות. בספירת הקולות נותרו קלפיות רבות ללא נציגות מטעמנו, כי לסופרים המיועדים היו חסרים כתבי מינוי, שאותם טען המומחה שאין צורך למסור מבעוד מועד.

אחראי משקיפים מוצלח הוא כזה שמאפשר למנהל יום הבחירות ולמנהלי הקלפיות לעבוד, גם ביום הבחירות עצמו וגם בשבועיים שלפניו, מתוך שקט נפשי שהקלפיות מאויישות כפי שתוכנן, ושבמקרה של תקלה – יש על מי לסמוך. בגלל מורכבות המשימה והצורך בהשקעה ניכרת כדי להביא להצלחתה – אסור בשום אופן לקחת לתפקיד אדם שיודע הכל ואינו מעוניין להתאים עצמו להוראותיו של מנהל יום הבחירות, או אדם איטי, כבד, שעובד בשיטות של פעם ולא מבין על מה כל הלחץ ולמה צריך בכלל למהר. אם יש בצוות הפעילים בחורה פלפלית, מהירה, נחמדה וקלילה – היא המועמדת המושלמת לתפקיד.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר