דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


בעלי
התפקידים במטה יום בחירות


כבר כחודש לפני יום הבחירות, אין זה מוקדם מידי ליצור טבלה גדולה המפרטת את כל בעלי התפקידים ביום זה. לכל פעיל ומתנדב מוקדשת משבצת בתוך סידור העבודה הכללי.

מנהל יום הבחירות הוא בדרך כלל מי שהיה מנהל המטה לאורך התקופה כולה. עיקר עיסוקו ביום זה, הוא הפניית המשאבים הנדרשים, וכוח האדם המצוי - לעזרת מננהלי האזורים / הקלפיות, כך שיהיו בידם כל התנאים לניצחון איש איש בגיזרתו.

אחראי משקיפים האחראי על איוש הקלפיות מבפנים. תחתיו יעבדו המשקיפים, שמספרם יהיה בהתאם לתכנית המשקיפים שנקבעה.

אחראי על היערכות שטח. עד עתה שימש כמנהל לוגיסטיקה, וביום הבחירות תפקידיו יהיו: איבזור ואיוש נקודות ההצבעה בכל אשכול קלפיות, שילוט (באמצעות צוות שילוט), אוכל, רכבים. עיקר הלחץ על בעל תפקיד זה הוא בחלק המוקדם ביותר של יום הבחירות, עד שעות הצהריים.

אחראי אוכל. נושא המזון לפעילים עלול להפוך לנושא מרכזי אצל הפעילים המתעניינים כל הזמן "איפה האוכל". לכן צריך אדם שידאג להכנת/רכישת סנדוויצ'ים והעברתם אל השטח. כדאי לעשות שני סיבובים ביום – בשעה 11:00-13:00 ובשעות 14:00-16:00. אפשר סיבוב נוסף בשעות 18:00-20:00, אך אז משום מה לא יימצאו רעבים רבים.

אחראי רכבים ירכז את הטיפול בנהגים, הן אלה שעוברים בישוב לצורך הפגנת נוכחות, והן אלה שמבצעים הסעות למצביעים פוטנציאליים. בשעות השיא אנו זקוקים לכמה שיותר רכבים, וביתר הזמן נזדקק לרכבים לפי מפתח של רכב לכל שתי קלפיות. רכב שאין לו הסעה – יכול להצטרף לרכב אחר שמבצע הסעה משלו, או להסתובב לבדו ולו בכדי להיראות בשטח. הקושי הגדול בתפקיד, זה לדאוג שנהגים לא ייעלמו, יש להם נטייה לעשות זאת.

בא כוח הסיעה הוא זה שהיה בתפקיד זה באופן שוטף בכל התקופה הקודמת ליום הבחירות. ביום הבחירות עליו להיות זמין לכל קריאה, ומוכן לכל תקלה שעלולה לצוץ.

אחראי ילדים, שירכז תחתיו את הגיוס, המעקב, והטיפול בילדים שיוצבו באזורי הקלפיות. ילדים אלה הם גם דרך לייצר תחושת נוכחות בשטח, אבל גם דרך לתגמל את הפעילים המבוגרים, שדרך שכירת ילדיהם בעבור שכר נאה, מתגמלים בעצם את השקעתם שלהם.

אחראי שילוט יום בחירות: עבודת השילוט מתחילה כבר בלילה, כדי לקשט את אזורי הקלפיות ואת כלל הישוב. הכל עומד להתחיל, ואחראי השילוט מכין את השטח.

המלווים של המועמד: הפעילים שיסתובבו עם המועמד, לבושי חולצות של המטה. זהו התפקיד הקל והפשוט, ומן הסתם גם המבוקש, מבין כל התפקידים. שעות השטח של מועמד טוב, הן בעיקר בסוף יום הבחירות, בשעות 18:00 עד 22:00, וארבע השעות האלה, הן הזמן שבו בעיקר דרושים המלווים.

וכמובן, הכי חשוב: 
מנהלי הקלפיות, הרכזים והממריצים, הם כמובן פעילי השטח שאמורים להביא את המצביעים לקלפיות. מנהלי הקלפיות מנהלים את הפעילות איש-איש באזורו, הרכזים פועלים בתחומם, והממריצים אחראים להביא את רשימות המצביעים שלהם. כדאי שלכל מנהל קלפי יהיה צוות ככל שניתן להשיג, כדי שלאורך היום כולו, נהיה נוכחים באותו אזור ונדע להוציא את תומכינו מהבתים.

ולא נסיים ללא הערה זו: ביום בחירות מתברר לעיתים שבעזרת הפעלת כוח פיסי, חבלות, ובריונות, עלול מאן דהוא לקבוע עובדות בשטח, במקומות מסויימים זה אפילו דבר מקובל. למרות הסלידה מכל אלימות - יש לקחת עובדה זו בחשבון בהכנת הצוות, שיבוצו, ושמירה על ציוד. יש לקוות שחששנו יהיה לשווא, אך לעולם לא מזיק להכין מראש פתרון למצב שחורג מגבולות הטעם הטוב.

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר