דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


מנהל יום הבחירות

"דייג חובב" זה שם נעים / בשביל מטביע תולעים


מנהל יום הבחירות הוא האדם שמכין את יום הבחירות לפרטיו, ומנהל את כל המערך הלוגיסטי של אותו יום. עבודתו של מנהל יום הבחירות, תחילתה זמן רב לפני היום עצמו, והיא עבודה רצופה שמטרתה בניית יום הבחירות על מרכיביו השונים, הכרת השטח, הפעילים, גיוס פעילים ומתנדבים, וטיפול בצרכים הלוגיסטיים הרבים של יום הבחירות.

למעשה, הפעילות הקשורה בניהול יום הבחירות, קשורה היטב לכל הפעילות הארגונית של המטה בתקופת השכנוע ואף לפני כן, ולכן רצוי שהעומד בראש יהיה לא רק המנהל של יום הבחירות אלא של פעילות המטה גם בכל התקופה הקודמת ליום זה. על מנת להיות מנהל יום בחירות טוב, על אותו אדם להיות לא רק איש ארגון מצויין, בעל יחסי אנוש טובים, ובעל סמכות על הפעילים, אלא אחד שהתנסה בימי בחירות, ושמגיע לתכנן את היום הזה עם בשלות והבנה לצפוי.

 

זכור לי יום בחירות במפלגה ותיקה בכנסת. בבחירות אלה התמודדו שני מועמדים על ראשות התנועה, ואני הוזמנתי, כחבר, לעזור במטה הבחירות המרכזי של אחד המועמדים. מנהל יום הבחירות של אותו מועמד היה איש צבא מפואר, קצין בכיר שהוא גם בוגר סיירת מטכ"ל. אדם ייצוגי ומכובד זה, הגיע למטה הבחירות המרכזי, כשהוא חבוש בכובע בוקרים מרשים, שנתן תחושה חזקה שמדובר בלוחם-שטח ללא חת, מעין קלינט איסטווד של הפוליטיקה, ג'יימס בונד של ימי בחירות.

עם פתיחת הקלפיות החל אותו קצין לנהל את העניינים ביד רמה, בקול עמוק וסמכותי, ובהבעת קשיחות מעוררת הערצה על פניו. אלא שכל ההוראות שחילק – היו חסרות הגיון. מסתבר שאותו קצין מהולל לא ידע דבר אודות ימי בחירות, ואפילו אחרונת הפקידות במטה היתה מבצעת תפקיד זה טוב ממנו. בזכות חוסר נסיונו לא היו מספיק קווי טלפון, לוחות הזמנים היו משובשים, פריסת הרכבים בארץ לא היתה נכונה, מכשירי הקשר לא הסתנכרנו, האוכל לא הגיע אל הפעילים אלא רק באיחור של שעות, המעקב על הפעילים היה לא מעודכן, והרישומים השמיים המעודכנים של בעלי זכות הבחירה נמצאו רק לקראת הערב של אותו יום. ועכשיו, איפה ג'ון וויין כשצריך אותו?

מכיוון שהיה מדובר באדם חביב שמוכן ללמוד, עזרו לו הנוכחים בחפץ לב, אך כל זה לא עזר, שכן את יום הבחירות מתחילים אנשים רציניים להכין חודשיים לפני פתיחת הקלפיות. התוצאה היתה כמובן בלגן עצום והפסד צורב.

דוגמא דומה נוספת היא מעיר בה ניהלתי את יום הבחירות. באחד המטות היריבים מונה לתפקיד אלוף-משנה במיל' בעל גינונים מרשימים של מח"ט. הוא ניהל את יום הבחירות בסדר מופתי, על פי תכנון מראש, וחלוקה של כל דבר לשלושה חלקים, כראוי לארגון תרגיל צבאי, למשל. כך לדוגמא, בדיוק בשעה שמונה בבוקר, התייצב אוטובוס מול בית האבות המקומי כדי לאפשר לדיירים הקשישים להגיע לקלפי. אלא שאותו אל"מ לא לקח בחשבון שהדיירים יוצאים בבודדים או בזוגות ולא כנחיל שפושט על אוטובוס וממלא אותו, ושההתנפלות על המקום מתחילה כבר ב-6 וחצי בבוקר, ושהחשוב ביותר הוא להחדיר אנשים לתוככי בית האבות וללוות את הדיירים מחדריהם – ולא להסתפק בהמתנה להם בחוץ. עד שהגיע האוטובוס – חטפו גם פעיליי וגם פעילי מטה יריב אחר את כל הקשישים. האוטובוס של האל"מ - נשאר ריק.

דוגמאות אלה באות להראות כי לא הדרגה הצבאית, הנסיון הניהולי, או המעמד האקדמי מכשירים אדם לנהל יום בחירות, אלא בראש ובראשונה הכרת השטח, ונסיון קודם בניהול או השתתפות בימי בחירות. נסיון בניהול בית חולים, צוללת גרעינית, ספריה עירונית או סוללת טילים נגד מטוסים, לא מסייע כהוא זה לניהול יום בחירות, ולעיתים אף מזיק, בשל בטחונו של מנהל מטה הבחירות ביכולת הניהול ה"מוכחת" שלו. הנסיון מלמד שעסקן בינוני שמכיר את המשימה, איש שטח מעשי ופשוט שרגליו על הקרקע - הוא עדיף על גנרל-וטרן עתיר מדליות ועיטורים.

 

אילו תכונות צריך לחפש אצל מנהל יום הבחירות?

א. ראשית, כאמור, והחשוב ביותר – ניסיון והיכרות עם ימי בחירות בכלל, והכרה מדוקדקת של השטח המסויים בפרט.

ב. שנית, כושר ארגון, ומחשבה מסודרת. קל מאוד לאבד שליטה על מאות הפעילים ועל עשרות המשימות, ולמצוא את עצמך בחוסר סדר. לכן מנהל יום הבחירות חייב להיות אדם מסודר ומאורגן, שמדייק בזמנים, זוכר את המשימות, ומקפיד גם על הפרטים הקטנים. ככל שמנהל יום הבחירות יהיה מסודר יותר – כך הוא יוכל להפעיל עוד משימות – ולגייס עוד קולות.

ג. מנהל יום הבחירות חייב להיות כזה שהפעילים סרים למרותו. אם בגלל כבוד ואהדה שרוחשים לו, או אם בגלל היותו אדם מקצועי שניתן לסמוך על שיקול דעתו ועל כך שהוא יודע לאן הוא מוביל. על מנת שלא לאבד שליטה, חייב מנהל יום הבחירות להיות סמכות בעלת משקל בעיניי הפעילים ובעלי התפקידים. ויכוחים במהלך יום הבחירות הם צרה גדולה, ורק אמון מלא במנהל יום הבחירות (והרחקת קרובי משפחה של המועמד מעמדות מפתח) - מונע ויכוחים וחוסר משמעת.

 

ולמי אסור בשום אופן לנהל את יום הבחירות? כמובן – למועמד עצמו. כל התערבות של המועמד בענייני ארגון ביום הבחירות – פוגעת בביצוע משימותיו שלו באותו יום. המועמד צריך להתנתק ממטה הבחירות, ולהתמקד במה שאיש לא יוכל לבצע במקומו. כאשר באמצע היום נוטש המועמד את משימותיו ומתחיל להתרוצץ בין דוכנים ולבדוק שיש בהם מספיק שלטים, לקשר בין נהגים לאנשי טלמרקטינג או לוודא שיש מספיק פתקי הצבעה בקלפיות – אין ספק שהמצב בכי רע.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר