דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


חלוקת יום הבחירות לפי זמנים


יום הבחירות: שבתון או לא? כדי לתכנן את יום הבחירות, עלינו להבין את ה"התנהגות הטבעית" של יום הבחירות ומאפייניו השונים של חלקיו. קיים הבדל גדול בהתנהלות יום הבחירות בין מצב שמדובר ביום שבתון במשק, לבין מצב שמדובר ביום עבודה מלא. במשך שנים רבות לא היה מוכרז יום שבתון במשק ביום הבחירות לרשויות המקומיות, אך החל מבחירות 2018, כך אישרה הכנסת, גם יום הבחירות לרשויות המקומיות, כמו יום הבחירות לכנסת, יוכרז כיום שבתון כללי במשק. עם זאת יש לזכור שיום שבתון כזה יוכרז רק אחת לחמש שנים, ולא יהיה בעת בחירות מיוחדות, או מוקדמות, כך שימי בחירות מקומיות שלא ביום שבתון - ימשיכו להתקיים כל העת.
                                                        @
הכרזת יום שבתון היא לא רק בעלת משמעות עבור מטה שפעיליו המרכזיים הם אנשים עובדים, שלא תמיד יוכלו או ירצו להתפנות מפרנסתם הרגילה למען עיסוק בבחירות. יום השבתון משנה את דפוסי ההצבעה, ואת שעות העומס בקלפיות.

בכל מקרה, שבתון או יום עבודה, הקלפיות נפתחות בשעה 07:00 בבוקר בסיבוב הראשון, וב-13:00 בצהריים בסיבוב השני או בכל בחירות מיוחדות, שבהן יש רק בחירות לראשות, בלי בחירות למועצה. בשני המקרים הקלפיות נסגרות ב-22:00 בערב.

שעות הבוקר
שעות הבוקר המוקדמות הן קריטיות ובעייתיות. בעייתיות מפני שנדרש לעיתים זמן להתארגן עם עומס המשימות, לאסוף את הפעילים (שחלקם לא יגיעו בשעה זו של הבוקר), לקשט את כלי הרכב בפלקטים, לשחרר את בעלי התפקידים השונים למשימותיהם, ולהתגבר על המחסור הצפוי במשקיפים בקלפיות. לעיתים גם נגרמות תקלות בלתי צפויות חמורות במיוחד, שעולות על כל דמיון. למשל קרה שביום בחירות שניהלתי, הגיע האחראי על המשקיפים חסר האחריות שעה וחצי לאחר פתיחת הקלפיות, כשבידיו כל כתבי המינוי של המשקיפים, שחיכו לו במטה! ודוגמא נוספת לתקלה שיצא לי לחוות: אי התאמה שמתגלית בין מספרי המצביעים בקלפיות לבין אלה שברישומים שלנו, דבר שמונע קבלת נתוני הצבעה שמיים.

אך דווקא בשעות הקשות של ההתארגנות והלחץ, נבחן המערך האירגוני במבחן החשוב ביותר שלו, וזה במשימת "תפוס כפי יכולתך". ולמה הכוונה? ישנם מצביעים רבים שמצביעים עבור המועמד שמצליח לפרוש עליהם ראשון את חסותו. מדובר בעיקר בקשישים, שככל שמצבם קשה יותר – כך הם ניתנים לשכנוע בקלות רבה יותר. כל מטה שמכבד את עצמו מכין מבעוד מועד רשימת הסעות לשעות הבוקר, ופה מתחילה תחרות עם המטות האחרים מי יהיה הראשון שיתנפל על "קולות ההפקר" הללו.

מטה שמאורגן היטב מצליח לנצל את שעות הבוקר להשגת "קולות הפקר" של קשישים בעיקר, אם ע"י השתלטות על ההוסטלים ובתי הקשישים בעיר, ואם ע"י שימוש ברשימות שמיות של קשישים "הניתנים לשכנוע של הרגע האחרון", אשר הוכנו מראש. אני מחזיק באמונה, תפלה חלקית, שהפתק הראשון המוטל בבוקר לקלפי מסויימת – הוא גם הפתק שינצח בסוף היום באותה קלפי, מאחר וזהו סממן ליעילות ועבודה נכונה של המערך האירגוני.

בעבר היה אפשר בפקודת מחשב פשוטה להדפיס מתוך ספר הבוחרים את בעלי זכות הבחירה שגילם מעל 80 או 90, ולאתר כמות גדולה של "קולות הפקר". היום זה לא ניתן בספר הבוחרים הרגיל, ויש להתאמץ קצת יותר, במהלך הסיורים מדלת לדלת, ובמהלך הטלמרקטינג, כדי לאסוף את המידע הזה, שישמש אותנו נאמנה בבוקר יום הבחירות.

                                                           @

נחזור לסדר היום ולשעות הבוקר הקריטיות: שעות אלה הן שאלה של ארגון ותכנון. הצד המאורגן שפועל בדייקנות ונחישות יכול לצבור בשעתיים הראשונות להצבעה יתרון גדול, שלו השפעה ניכרת על התוצאה הסופית. מתוך 15 השעות שבהן פתוחות הקלפיות – השעתיים הראשונות הן הנתונות ביותר להשפעה על התוצאות בזכות עבודת שטח נכונה.


שעות צהריים
בשעה 09:00 בבוקר העניינים נרגעים, במיוחד כאשר אין יום שבתון, הלחץ הראשוני מתמתן, והזרימה לקלפיות הופכת להיות איטית יותר. כמות המשימות פוחתת, כמות ההסעות יורדת, והסדר שב על כנו, יחסית כמובן. עדיין יש להיות דרוכים כל הזמן, ולנסות להציל מה שנשאר מ"קולות ההפקר". עכשיו העבודה הופכת לשלווה יותר: מנהלי הקלפיות, הרכזים והממריצים יכולים להביא את מכריהם וחבריהם שיצביעו, או לפחות לנסות לבצע שיכנועים אחרונים בפתח הקלפי. בשעות אלה האוירה טובה ורגועה, ואלה השעות היפות והנעימות של יום הבחירות.

בשעות הצהריים הפעילות מגיעה לשפל מסויים וזרימת המצביעים לקלפיות הופכת לדלילה במיוחד. כאשר מדובר ביום עבודה רגיל, האדם הממוצע נמצא בשעות אלה במקום עבודתו, ועיקר המצביעים הם ההורים שבאים לאסוף את הילדים מבתי הספר, אחרוני הגימלאים, והפעילים עצמם, אשר שעות אלה הן המתאימות עבורם להיכנס ולהצביע. מטרתנו תהיה בשעות אלה לנסות ולהביא את כל הקולות הבטוחים, על מנת להוריד את שמותיהם מהרישומים ולהתרכז מעתה בתומכים מהמעגל השני, ובהכנה לקראת שעות הלחץ.

שעות הערב

לקראת הערב מתגברת הפעילות, עד הגיעה לשיא לקראת נעילת הקלפיות. אם הממריצים פועלים בשעות המוקדמות יותר כדי לוודא שאנשיהם באים להצביע, הרי שבשלוש השעות האחרונות הופכים מנהלי הקלפיות לשחקנים הראשיים, אשר נדרשים לאתר תומכים רשומים שעדיין לא הצביעו ולשדלם לבוא ולהצביע. בשעות אלה, למרות העייפות מהיום הארוך, יש לעשות מאמץ גדול וליצור קשר עם כל מי שהיינו רוצים לראותו בקלפי. זהו גם הזמן לשלוח רכב עם מערכת כריזה שיקרא לאנשים באזורים החזקים שלנו - לבוא ולהצביע, וזאת במטרה לראות את הנוף הכי מקסים שאפשר לבקש: תור של מצביעים בפתח הקלפיות החזקות שלנו. כאשר מדובר ביום עבודה רגיל - מרבית מעמד הביניים והאנשים העובדים יגיעו לקלפיות רק בערב, אך גם ביום שבתון תהיה תמונה דומה יחסית, כשהמצביעים יהיו בעיקר אלה שחזרו מטיול או פיקניק, וינצלו את שעות הערב לממש את זכותם להצביע.

אם אמרנו שלצד הארגוני השפעה ניכרת על השעתיים הראשונות של ההצבעה, הרי שבשלוש השעות האחרונות בא לידי ביטוי הצד התקשורתי וההסברתי. מסות המצביעים שמגיעים בשעות הערב, ועומדים בתורים של הקלפיות, הם בד"כ אנשים צעירים, והצבעתם היא לטובת העניין, ובהתאם לאמונתם מי יהיה המועמד המתאים להובלת הישוב. גם עכשיו עלינו לדאוג שכל מי שסומן ברישומינו כתומך - יגיע להצביע, ואם ידנו ההסברתית על העליונה ואנו מעריכים שאחוזי הצבעה גבוהים טובים לנו – הרי שנעשה מאמץ להביא את כולם לקלפיות, גם את אלה שנטיית הצבעתם לא ידועה לנו, גם אם זה אומר לדפוק בדלתות ולהפציר באנשים באופן אישי שיבואו להצביע.

את המאמץ הגדול כדאי להמשיך עד הדקות האחרונות ממש, גם אם מנהלי הקלפיות מרגישים שהם מיצו את יכולתם כבר חצי שעה לפני סגירת הקלפיות. גם קול אחד בכל אחת מהקלפיות יכול להיות ההבדל בין ניצחון להפסד, וזה הזמן למאמץ אחרון.


סגירת הקלפיות בשעה 22:00 או עד שאחרון המצביעים בתור בכל קלפי מימש את זכותו - מסמלת את תחילת ההמתנה המתוחה, שבה כולם מקווים שהם עשו את המקסימום בזמן ש"שערי השמים" עוד היו פתוחים.


           שעות העומס (כשיום הבחירות הוא לא יום שבתון) הן עד 9 בבוקר, ומ-6 בערב

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר