דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


מחשב ביום בחירות – כן או לא?

פסימי: אופטימי עם נסיון


במטות נהוג לעשות שימוש במחשב ביום הבחירות, ובעיני רבים הדבר נחשב כהכרח שלא ניתן לוותר עליו. פעם, מזמן, היה מקובל ש"רצים" עם אופנועים יעבירו פיסית "טופסי 1000" מהקלפיות - למטה המרכזי, שם היו קלדנים מקלידים אותם למחשב, וכך היה אפשר לדעת מי הצביע, ומה אחוזי ההצבעה בכל קלפי. לא פעם ראיתי מטה שמזין במרץ את הנתונים, אפילו לאחר סגירת הקלפיות – אך לא מפיק מכך כל רווח, שכן שכחו מתכנני יום הבחירות את העובדה הפשוטה הזאת: המחשב הוא אינו המטרה, אלא חלק ממערכת שלמה, שבסופו של דבר, תפקידה הוא לא לתעד את הנעשה, אלא למקסם את התוצאה.

כיום כבר אין "רצים" אנושיים, ובמקומם "רצות" תוכנות מחשב מיוחדות לניהול יום בחירות, שבאמצעות הזנת נתונים ממכשיר הטלפון הנייד של המשקיף בקלפי, מאפשרות למטה לדעת און-ליין כמה הצביעו, ומה חלוקת המצביעים לפי החתכים השונים, ולפי הסימונים המוקדמים שלנו. כך אנו יכולים לדעת כל העת את המידע היקר באמת, ואת הדבר היחיד שאנחנו באמת צריכים לדעת: כמה ובעיקר איזה מ"אנשינו" עדיין לא הצביעו.

למעשה, הסטטיסטיקות למיניהן והמידע על אחוזי הצבעה, הוא לא רלוונטי עבורנו, והיתרון היחיד בו, הוא סיפוק סקרנות, ואולי יצירת אפקט של חמ"ל דינאמי. אך סיפוק סתמי של הסקרנות לא מקדם את הצלחתנו ביום הבחירות, וגם יצירת אווירת בחירות במטה היא חסרת תועלת ואת הפעילות וגם את הפעילים אנו חייבים להעביר לשטח. אסור לשכוח שארגון יום הבחירות סובב סביב הבאת מצביעים שלנו לקלפי ותו לא, ועזרתו של המחשב באיתור אלה מתומכינו שלא הצביעו, היא יעילה רק בתנאי שבשטח יש מי שישתמש במידע הזה וינצל אותו להבאה ממשית של אותם מצביעים.

 

ואם המטרה היחידה של המחשב ביום הבחירות היא להודיע לנו מי מתומכינו עוד לא הצביע, האם אין דרך פשוטה וזולה בהרבה להשיג את המידע הזה? הנה רעיון משוגע ומכני, לפחות עבור מטה שעובד בשיטת מנהלי הקלפיות (כלומר אחראי על כל קלפי): בטרם יום הבחירות, תימסר למשקיף בקלפי רשימת "הירוקים" של אותה קלפי. בזמן ההצבעה, בכל פעם שאחד מהם יבוא להצביע – הוא יימחק מהרשימה, וכך תהיה כל הזמן רשימה מעודכנת לאותם "ירוקים" שעדיין לא מימשו זכותם להצביע. מנהל הקלפי, ברצותו, יכנס לקלפי וימשוך את הרשימה המעודכנת, והנה לנו אותו מידע, מגיע בפשטות ובאמינות, והכי חשוב – במהירות, ללא מחשב כלל, לידי הגורם המבצע שאמור לעשות בו שימוש.

 

ואם כך, כן או לא מחשב ביום בחירות? התשובה אינה חד משמעית, ותלויה לא מעט בשיטת העבודה, במבנה המטה, במספר הפעילים, ובגודל האוכלוסיה המצביעה.

כאשר שיטת העבודה היא באמצעות מנהלי קלפיות, הרי ששליטה ברשימה בת 50 עד 200 "ירוקים" לאדם, היא משימה פשוטה גם לביצוע ידני, ומחשב רק יסבך אותה ויצור תחנת ביניים מיותרת. מערך הטלמרקטינג שיופעל במטה ביום הבחירות – יעבוד בכל מקרה על פי תכנון מוקדם בחלק הראשון של היום, ועל-פי הוראות מנהלי הקלפיות בחלק המאוחר של היום, ואת המידע הנדרש על המצביעים יקבלו מנהלי הקלפיות ישירות מהמשקיפים שבקלפיות.

לעומת זאת, כאשר שיטת העבודה היא באמצעות ממריצים, או כאשר ישנם ממריצים רבים הלהוטים להביא את אנשיהם – הרי שחשיבותה של התוכנה עולה, כיוון שהממריץ פועל רוחבית במספר קלפיות, ובהעדר מחשב - אין לו מקור אחד להתעדכן לגבי רשימת מצביעיו. במצב זה, והוא נכון ככל שרשימת המומרצים גדלה, יש מקום לספק לממריצים דו"חות מחשב לגבי הצבעותיהם של המומרצים, ובמילים אחרות - לעדכן את הממריצים באשר לאלה מאנשיהם שטרם הצביעו. כאשר מספר המומרצים המסומנים והידועים הוא קטן - אין טעם כלל בתוכנת מחשב, ולכן כדאי לקבוע כבר בתחילת הקמפיין יעד של הגדרת 15% או 20% מכלל בעלי זכות הבחירה כמומרצים - על מנת לעבור לעבודה עם מחשב ביום הבחירות.

 

אילו תוכנת מחשב ליום בחירות היתה ניתנת בחינם – הייתי שוקל לעשות בה שימוש, אפילו במקביל לשיטות הישנות והפשוטות. אם תוכנת המחשב היתה פוטרת אותנו מהצורך במשקיפים מטעמנו בקלפי – גם אז היה בה צדק והגיון. (אם למשל עידכון התוכנה היתה משימה משותפת למס' מטות, ואז עומס המשקיפים היה נחלק בין המטות). אך כאשר מדובר בהוצאה כספית ניכרת, ובמאמץ לוגיסטי מורכב לאורך זמן רב, כדאי לשקול היטב אם תוכנה כזאת אכן נחוצה לנו, ואיך היא תשתלב בכלל המערכת הלוגיסטית שנפעיל במטרה להביא כמה שיותר מצביעים לקלפיות.


ובכל זאת, בהעדר תוכנה, בעיה אחת נותרה בלתי פתורה: מה עושים כשמישהו מעוניין לדעת את "אחוזי ההצבעה עד עכשיו"? והרי ללא מחשב שמזין את הנתונים, לא נוכל לעקוב בזמן אמת אחר אחוזי ההצבעה בכלל הישוב ובכל שעה נתונה. ובכן, פעם הייתי מנסה להסביר לנודניק השואל שאחוזי ההצבעה כרגע לא רלוונטיים, ובעיצומו של יום הבחירות ראוי שכולנו נעסוק בדברים יותר חשובים. אבל היום אני פשוט זורק מספר עם שבר עשרוני ושולח את הנודניק לדרכו בהרגשה טובה.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר