דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


עיצוב והדפסת פתקי הצבעה


בבחירות לרשויות מקומיות הדפסת פתקי ההצבעה היא מטלה הנתונה לאחריות המתמודדים עצמם. מפקיד הבחירות יקבל המועמד את התקנון המפרט את הכללים לפיהם יש לעצב את פתקי ההצבעה, ומלאכת העיצוב עצמה, כמו גם ההדפסה בבית הדפוס - מוטלת על המועמד. קורה ויש ערים שהדפסת הפתקים נעשית במרוכז, אך זו יוזמה מקומית של פקיד הבחירות, שדי נדיר לראותה מתבצעת.

יש לעצב את פתק ההצבעה לפי הכללים הברורים, ולהקפיד שהאותיות יהיו גדולות וברורות ככל שהחוק מאפשר. מידותיו של פתק ההצבעה הן 7 ס"מ לרוחב ו-10 ס"מ לגובה, שטח ההדפסה המותר לא יחרוג משוליים של חצי ס"מ מכל כיוון, כלומר: 6 ס"מ לרוחב ו-9 ס"מ לגובה. בתוך שטח זה, המותר להדפסה, עלינו לשתול את המלל באופן הגדול והברור ביותר. למרות שראיתי כבר פקיד בחירות שכופה, בניגוד לכללים, גודל אחיד של פונט על כל המועמדים, חשוב להבין שהשוויון בין המועמדים השונים הוא לא בגודל הפונט, אלא בגודל שטח ההדפסה, ולכן אדם בשם "צחי לב" יוכל להשתמש בפונטים גדולים יותר מאשר אלכסנדר סטרכילביץ'. פעמים רבות אני נשאל מה הפונט המשמש לפתק ההצבעה, ועל כך אין תשובה אחת ויחידה. על פתק ההצבעה יהיו אותיות בעברית ו/או ערבית, בפונט קריא ומקובל, בעברית נהוג לבחור בפונט ממשפחת "פרנק ריהל" וגירסאותיה המודרניות, ומרגע שפקיד הבחירות אישר את הפתק להדפסה, הרי שגם הפונט אושר.

הפתק המשמש לבחירה אישית לראשות יודפס באותיות שחורות על נייר צהוב בעובי 70 גרם (כלומר 70 גרם הוא משקלו של נייר מסוג זה כשהוא בגודל מטר מרובע), שהוא עבה יותר מנייר עיתון רגיל (שהוא 44-50 גרם), פקידי הבחירות לא עושים עניין כאשר סוג הנייר חורג במקצת מהנדרש, רק בגלל שאין להם דרך למדוד בעצמם את עוביו המדוייק של הנייר. על הפתק הצהוב יודפס שמו של המועמד בלבד, כפי שהוא מופיע בתעודת הזהות שלו (לא חובה לציין שם פרטי שני, אבל אסור להשתמש בכינוי, כמו "קובי", "יוסי" או "גבי", במידה ואלה לא מעודכנים כשם רשמי). 

הפתק המשמש לבחירת הרשימה יהיה על נייר לבן, עליו יודפס בשחור סימנה של הרשימה (האותיות המייצגות אותה), ומתחתן ניתן להוסיף את שם התנועה, סיסמתה, שמו של ראש התנועה, או כל דבר אחר כפי שנרשם בעת רישומה של התנועה אצל פקיד הבחירות. פתק טיפוסי נראה כך: צל. (בשורה שמתחת לאותיות הגדולות): מפלגת הצופים הלאומית. (שורה חדשה): בראשות צבי להב. הפתק יהיה בעל שוליים פנימיים ללא הדפסה ברוחב של חצי ס"מ, בשאר השטח - מותר להדפיס.

חשוב מאוד לזכור כבר בעת רישום התנועה, ששמה ופרטיה ישמשו אותנו בעת הדפסת הפתקים, ואם לא נוסיף למשל "בראשות צבי להב" – לא נוכל לרשום זאת לאחר מכן בפתק ההצבעה.

כאמור, עיצוב הפתקים והדפסתם הם אחריותו של המועמד או המפלגה. הכמות שבה יודפסו הפתקים נתונה אף היא להחלטת המועמד, אך רצוי שתהיה גדולה, ובכל מקרה עלותם היא נמוכה (עד 20 שקל לכל אלף עותקים) ולא כדאי לחסוך דווקא בסעיף זה. פקיד הבחירות מודיע מראש לכל המועמדים איזו כמות פתקים הוא מבקש להעביר לידיו, וכמות זו לעולם לא תהיה פחותה ממספר בעלי זכות הבחירה בישוב. את הפתקים האלה שמופקדים בידיו - מעביר פקיד הבחירות לקלפיות השונות, ובנוסף לכמות הזאת, כדאי למועמד להדפיס כמות נוספת שתישאר בידיו ותשמש לחלוקה מוקדמת של פתקים לתומכים, לחלוקה ביום הבחירות באזורי הקלפיות, לרזרבות שיימצאו בידי כל מנהל קלפי, ולמצבי חירום בהם יהיה מחסור בפתקים.

ביום הבחירות עצמו צריך שיהיו במטה ובריכוזי הקלפיות שפע פתקי הצבעה, ולצייד גם את המשקיפים בקלפיות בחבילות רזרביות למקרה שבאורח פלא "יגמרו" הפתקים באותה קלפי.

את פתקי ההצבעה כדאי להדפיס ברגע שפקיד הבחירות מאשר את עיצובם. ככל שהפתקים יודפסו בשלב מוקדם יותר, כך תרד עוד משימה קטנה מרשימת המטלות לביצוע. כשהפתקים מגיעים, רצוי לשמור אותם באופן מפוצל ולא במקום אחד. כדאי להזמין את הפתקים בצירוף ההוראה לבית הדפוס: שיגיעו בחבילות של 100 עותקים בחבילה. זה פשוט יהיה חסכוני יותר ונוח יותר מאשר החבילות הסטנדרטיות של 500 בחבילה.


בטרם הדפסת הפתקים יש לאשר את העיצוב שלהם אצל פקיד הבחירות. חלק מפקידי הבחירות יתעקשו באופן אבסורדי וחסר הגיון לאשר את הגרפיקה ביחד עם סוג הנייר, ולשם כך יש להדפיס דוגמא, ורק לאחר קבלת האישור – תודפס שאר הכמות.

שוליים בעובי ס"מ מכל צד, בחלק הפנימי נדפיס אותיות גדולות ככל האפשר


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר