דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


מה לא לעשות?

"מרשעים ייצא רשע, וידי לא תהיה בך" (דוד המלך)


התשובה הטובה ביותר לשאלה "כמה רחוק זה רחוק מידי" היא: אל תנסה לגלות. כך ראוי להגיד לכל אדם שמתלבט בשאלה אם לבצע עבירה מוגזמת שחורגת מהמוסכמות.

נכון שקמפיין פוליטי תחרותי זהו לא מקום להיות "אמא תרזה", אך מצד שני, צריך לדעת להציב גבולות גם לפעולות שיקדמו את הניצחון. מועמדים רבים אשר רוצים לנצח בכל מחיר, עלולים להיסחף, לעשות דברים שחורגים מהמקובל, ואז, אם משהו משתבש, הם גם עשויים להמיט קלון על עצמם ועל הציבור כולו, לגרום להתלקחות של אלימות מיותרת, ואפילו להסתכן בהדחתם, או להפוך אותם לנסחטים פוטנציאלים.

מה שבעבר היה טאבו, כיום הולך ומשתנה, ואנו רואים עלייה במספרם של ראשי הרשויות הנאלצים לפרוש, בעקבות הרשעות הקשורות בארועי הבחירות. כאשר ראש עיריית חדרה התפטר מתפקידו בשל כתב אישום שהוגש כנגדו בחשד למתן שוחד לפני הבחירות ואחריהן, כחלק מהמאמץ להיבחר ולהקים קואליציה יציבה – כבר לא הועילה לו העובדה שהוא ניצח באותן בחירות, והסיום העגום של דרכו הפוליטית הוא דוגמא לחוסר זהירות שגם אחרים יכולים ללמוד ממנה.

אם לא די בכך, ראו את ראש עיריית נהריה, שבשל הסכמי תמיכה שחתם עם מפלגות לפני הבחירות – ביטל בית המשפט המחוזי בחיפה את תוצאות הבחירות, וקבע לקיים בחירות חוזרות בתוך 120 יום! כל חטאו של אותו ראש עיר היה שהבטיח ליותר מידי אנשים – תפקידים בעיריה – בתמורה לתמיכתם. (כנגד ראש עיריית נצרת עילית לשעבר הוגש כתב אישום שגרר השעייה מהתפקיד, וזאת בשל הבטחת ג'וב בעירייה לשני פעילים בלבד. הוא זוכה מאשמה לבסוף, אך הנזק שנגרם היה גדול).

כמובן שאיני מתיימר להיות יועץ בנושאי אתיקה ומצפון, אך ברור שניצחון שמסתיים בהדחה – הוא לא באמת ניצחון, ולא רק הכסא עומד פה על הפרק, אלא גם שלוותו הנפשית, ושמו הטוב של המועמד – דברים לא פחות חשובים מהניצחון עצמו.

על כן יש לקבוע עוד בטרם היציאה לדרך, קוד שאותו יש לשמור:

1. לא לבצע כל פעילות שיש בה אלימות או שעלולה להוביל לאלימות. אלימות בטווח הארוך היא רעה לכולם, ובה יש רק מפסידים. במילה "אלימות" הכוונה היא כמובן גם לאיומים, תפיסת שטח ציבורי בכוח, וגרימת נזק לרכוש. נכון שיש כאלה שחושבים שפינצ'ור רכבי המטה היריב בלילה שלפני יום הבחירות זהו רעיון נפלא שבעזרתו ניתן לשבש את כל תכנון יום הבחירות של המועמד היריב, אך אנשים אלה שוכחים שאלימות עלולה להיות כדור שלג. לפעמים ניצוץ קטן עלול להצית חבית חומר נפץ, גם תגובת הצד השני תגיע, ואין לדעת עד לאן כדור השלג הזה יתגלגל.

2. לא להוציא דיבה, להפיץ שקרים, ולפרסם דברים שאינם עומדים במבחן המשפטי. לא רק כהגנה משפטית על עצמך ועל כספך, אלא גם כדי לשמור על תדמית של רצינות ואמינות.

3. לא לעשות כל צעד שמשאיר אחריו עקבות: הסכמים מפוקפקים בכתב, אישורים מאולתרים במקום חשבוניות ורישום מסודר בספרים, או אפילו סיכומים בעל-פה שעלולים להיות מוקלטים. אם מישהו יכול להקליט אותך – הטל על נציגך לדבר במקומך, כאשר אתה, כביכול, לא מעורב בעניין.

4.   לא לעשות כל פעולה שהופכת אותך לשבוי בידיו של אדם, שאם ירצה – יחשוף אותך במערומיך. הימנע אפילו מפעולה שבה הצד השני מבצע עבירה גדולה יותר מזו שלך.

5.  אבל החשוב מכול: לא לעשות שום דבר בצורה מוגזמת. גם אם הבטחת למישהו תפקיד כלשהוא – אל תחזור על הפעולה שוב ושוב. בסופו של דבר מה שנמדד וקובע את חומרת המעשים – זה המינון שלהם. מעשה בודד יהיה בעיה קטנה, אך דפוס התנהגות סידרתי – יהווה בעיה שבכוחה להביא לסיום דרכך הפוליטית.

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר