דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


תכנית העבודה לסיבוב השני


כאמור, מתחלקת תכנית העבודה לסיבוב השני לשלושה חלקים: הארגון, הפרסום, והתהליכים הפוליטיים, כאשר חלקו של האחרון הופך להיות מכריע.

גם הפעם, יש לבדוק תחילה מה התקציב שאותו ניתן להקדיש לפעילות, שעיקרו יופנה לארגון יום הבחירות הבא (שיהיה זול בהרבה לעומת הסיבוב הראשון), הפעלת מטה, פעילות שטח (מנהלי קלפיות וצוות שילוט), והפקת חומר פרסומי.

 

ארגון:

מערך הפעילים עובר טלטלה כתוצאה מהצטרפות פעילים נוספים המגיעים ממפלגות שונות. כעת יש לצוות מחדש אנשים לתפקידים הן כמנהלי קלפיות, כרכזים וכממריצים. גם הפעם כל פעיל צריך לקבל תפקיד, ושפע הממריצים החדשים אמורים לספק לנו הרבה מידע שיוזן במהירות לאלפון הממוחשב. ארגון יום הבחירות עצמו מתחיל מייד וכולל כמובן שיבוץ משקיפים (הפעם, השבח לאל, ללא משמרת הבוקר הבעייתית), אוכל, רכבים, דוכנים, ילדים, וכו'.

פרסום:

לאחר הסיבוב הראשון יש לנתח מחדש את המצב בהסתמך על התוצאות ועל יחסי הכוחות החדשים שנוצרו. כמובן שרצוי להמשיך בקו ההסברה המקורי, אך לעיתים יש צורך לבצע סטיות כאלה או אחרת, אם בגלל היעלמות כוח פוליטי מסוים מהמפה, אם בשל שינוי ביחסי הכוחות, שותפויות פוליטיות חדשות, או נטיות הצבעה שהתגלו באזור או באוכלוסיה מסויימת. פעמים רבות התוקפן מהסיבוב הראשון יעבור לעמדת המתון, והמתון יהפוך לתוקפן, וכמובן כולם עושים התאמות בהתאם למצב שנוצר.

פעילות שטח:

פעילות השטח תכלול טלמרקטינג, חוגי בית במידת הצורך, תליית שלטים בדירות ובבתים פרטיים, והמשך הפעילות הרגילה של תקופת השכנוע עבור מנהלי הקלפיות והרכזים. גם טלמרקטינג יכול לבוא בחשבון, אך הוא צריך להיות ממוקד ומפולח, ולא לכל התושבים.

מגעים פוליטיים:

בין שני הסיבובים, למגעים הפוליטיים חשיבות גדולה, כי לאחר שאנו יודעים מה כוחו של כל פריט במפה הפוליטית, עלינו להקים "גוש", שיאחד כמה גופים לכוח אחד גדול. לכן עם סיום ספירת הקולות כבר מתחילים המגעים להרכבת גוש כזה, ולמעשה, הרכבת קואליציה עתידית. במהלך המגעים האלה, נידונים גם עניינים אידיאולוגיים, אך בעיקר חלוקת סמכויות והטבות שונות.

מטרתו הברורה של מועמד שעלה לסיבוב השני היא לצרף אליו מועמדים או מפלגות נוספות, ובעיקר כאלה שכוחן לא יתפזר, אלא יתייצב מאחוריו. תמיד כדאי לחבר אלינו קבוצות מלוכדות שמצביעות בהתאם לעומד בראשן, ובהתאם להחלטות מגבוה, ולא כאלה שמורכבות מציבור מרוחק יותר, שבסיבוב השני כל אחד ממנו ישקול מחדש את מהלכיו, כמעט ללא השפעה מה תעשה שאר הקבוצה. לשם כך, כדאי לקחת את תוצאות הבחירות, לראות כמה קיבל כל כוח פוליטי בישוב, ולנסות לאמוד עד כמה יהיו אנשיו נאמנים לשיוכם הראשוני גם בסיבוב ההצבעה השני. קריטריון נוסף שאסור לשכוח הוא: כמה קולות פוטנציאליים ירחיק החיבור עם הכוח הפוליטי הזה. החישוב הזה בסופו של דבר עשוי לספק לנו תשובה עם מי ועד כמה כדאי לנו לחתום על הסכם, ומה גובה המחיר שכדאי לנו לשלם.

יש הסכמים שנחתום ונרצה לפרסם, לא רק בגלל הנכס האלקטוראלי שצירפנו לשורותינו, אלא בעיקר בגלל שכולם רוצים להיות עם המנצח, ופרסום כזה יכול להביא גורמים נוספים להצטרף, או לפחות לעודד את הפעילים הקיימים. מצד שני, לא כל הסכם הוא נכון לפרסום, ויש פעמים רבות שנצרף אלינו קבוצות כאלה ואחרות, אך רצוי שדבר זה יישאר חסוי ככל האפשר, כדי שלא להרחיק את אלה שלא יאהבו את "הכלה" החדשה. הסכמים כאלה יש להשאיר ברמת ההבנות בעל-פה, ולא להעביר להסכם כתוב, המחוייב בפרסום ציבורי.

לא תמיד כדאי לעשות הסכמים קואליציוניים ברורים ומוגדרים. אם המועמד היריב כבר סגור מראש עם שותפים משלו, ואם כבר ברור מי יהיו אלה שיקבלו את הנכסים העיקריים בממלכתו, כלומר תפקידי סגן בשכר, או אז ידוע לנו שהכוחות הנותרים, אלה שלא נכללים במסגרת ה"דיל" – בכל מקרה יתקלו בדלת חסומה אצל אותו מועמד, והכתובת היחידה הזמינה להם היא המועמד האחר. במצב כזה אין סיבה למהר ולהציע להם דבר מוגדר, ויש להניח שהם יצטרפו גם ללא הבטחה מפורשת.


למגעים הפוליטיים שתכליתם יצירת גוש פוליטי מנצח, יש חשיבות עצומה, והם מהגורמים שיכריעו את הסיבוב הזה. יש לעשות אותם מתוך מחשבה מעמיקה, מתוך הבנה לזהות התמונה הסופית והמלאה שאנו מעוניינים ליצור, ומתוך מחשבה על התפיסה הציבורית של חיבורים פוליטיים אלה. מועמד שיפעל נכון ולא יעשה טעויות, יגיע בסערה ובאופטימיות אל יום הבחירות השני.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר