דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


הקמת קואליציה

היזהר עם חלומותיך – הם עלולים להתגשם


יכול לקרות במחוזותינו, שאדם נבחר לתפקיד, אך לאחר בחירתו – אין לו מושג מה לעשות. גם זה קורה. ב-21 הימים שבין נצחונו ועד כניסתו לתפקיד הוא יוקף יועצים מתנדבים, שינסו ללמד אותו את התורה על רגל אחת, אך גם זה לא יעזור. ואקום אי הידיעה וחוסר הביטחון יתמלא בלחצים הולכים וגדלים ובחולשה מתגברת. לכן חשוב כבר מהשלבים הראשונים ביותר לייצר תדמית של אדם חזק ונחוש, שיודע לאן הוא מוביל ולא נזקק להכוונה מצד זרים טובי לב. "אדם חזק ונחוש" הוא כזה המדבר כמה שפחות, לא מתלבט בקול רם, וכשמחליט – עומד בהחלטתו.

תהליך הקמת הקואליציה הוא ההיכרות הראשונה עם גועל הנפש הפוליטי, ולא סתם מכנים אותה "גועליציה". בכל מקום קיימים הרגלים אחרים להליך הקמת הקואליציה, ובדרך כלל ההכרויות האישיות תופסות פה מקום מרכזי. זה הזמן הטוב ביותר לאמץ את עצתו של "הסנדק" – "לעולם אל תתן לאנשים זרים לדעת מה אתה חושב". נסה עד כמה שניתן, להתעלם מהעצות הרבות שאתה מקבל חינם, ולפעול בסדר הבא:

 

1. תכנן את מבנה הקואליציה ודמותה, מי יהיו שותפיך המרכזיים, ומה תסכים לתת להם בתמורה. הסכמים קודמים שלפני הבחירות – מחייבים אותך כמובן, אך אם הם עדיין לא מאפשרים רוב במועצת העיר, יש לגייס שותפים נוספים. הייה נדיב בהאצלת סמכויות, תן לשותפיך, הן לתנועתך שלך, והן לתנועות האחרות שתמכו בך, ליהנות מההצלחה וגם להיות שותפים בניהול המקום. חשוב לך שהם יהיו עסוקים בעשייה מהנה ומספקת, ואם כך יהיה – נאמנותם אליך תהיה יציבה.

2. דבר עם מקורביך הבכירים ושמע מהם מה ציפיותיהם לדרך בה ברצונם להשתלב במערכת. הנהן בראשך ואל תגיד עדיין כלום.

3. אל תעסוק ישירות במו"מ מול המפלגות עצמן, אתה צריך להיות הערכאה העליונה לפתירת משברים. מנה אדם מטעמך שיסייע לך במו"מ וייצג אותך מול הסיעות השונות במועצה (אדם זה יכול להיות מקורב, יועץ, פעיל בכיר, או נבחר ציבור מרשימתך או אפילו מרשימה אחרת שבכוונתך לצרף לקואליציה). שלח אותו לסבב פגישות ראשוניות לשמוע מה רוצה כל סיעה שאיתה עדיין אין הסכם. אין הכוונה לרשימת מכולת אין סופית, אלא לנושא החשוב ביותר לאותה סיעה, בבת-עינה ומשאת נפשה. תן לכל הסיעות הזדמנות להצטרף לקואליציה, אתה הרי "ראש העיר של כולם". אפשר וגם רצוי להיפגש גם עם תנועות שלא עברו את אחוז החסימה, ולנסות לשלב גם אותן בועדות ובהתנהלות העירונית. הן, שנחלו לא מזמן אכזבה קשה, יעריכו את זה במיוחד, ויראו אותך כידיד.

4.  רשום לעצמך את כל התיקים שאתה מתעקש לשמור בידיך, ואת אלה שאתה מוכן להציע לשותפות הקואליציוניות. הייה נדיב ונבון. שים את טובת העניין ואת האינטרס הציבורי לנגד עיניך. השתדל לפזר סמכויות ולאפשר לכולם להשתתף בעשייה העירונית. ותר על תיק החינוך הבעייתי וייעד אותו ליריב פוליטי פוטנציאלי, שמור בידיך באופן אישי רק את התיק העוסק בחזות העיר.

5. הגדר, ביחד עם נציגך במו"מ הקואליציוני, את סל הסמכויות שאתה מתכוון לתת בידי כל שותפה קואליציונית. פנה תחילה לשותפים הנוחים יותר, שבקשותיהם סבירות והגיוניות, ונסה לסגור איתם במהירות. הצג להם רק מה הם יקבלו, בלי לדון במה יקבלו האחרים.

6 ברגע שהשגת רוב במועצת העיר, גם אם זעום – כנס את השותפים וסגור את ההסכמים. ודא שהחתימה נערכת במעמד כל השותפים, ושהחתימה תתבצע בארוע אחד.

7. לאחר שהבטחת לעצמך רוב במועצת העיר, פנה לדון עם השותפים הנוספים על הצטרפותם כדי לחזק את הקואליציה. למרות שמצבך הוא טוב ואתה לא חייב אותם איתך, הצע להם תנאים הוגנים, ואפשר להם להיות חלק מהקואליציה ומהעשייה הציבורית. אם ירצו – שיצטרפו, ואם לא – שיחכו. גם בהמשך, אל תיתן להם יותר ממה שהצעת תחילה, ותר רק בדברים פעוטים וסמליים. אם תהיה חזק – השותפים יגיעו בתנאים שלך.

זכור לאורך הדרך שאולי "סגן ראש העיר" זהו תואר מוגבל שאתה יכול לחלק רק בהתאם לתקן, אבל "משנה לראש העיר", זה תואר נטול משמעות חוקית וחסר שיניים, שיש בו רק יוקרה מדומה, ואותו אפשר לחלק בנדיבות לכולם.

8. כנס את אנשי תנועתך, והצג להם את הקואליציה המתרקמת. חשוב שישמעו זאת ממך ולא יקראו בעיתונים. התייחס לסמכויות שנותרו בידי תנועתך, והצע לאנשיך להיות מעורבים בקבלת ההחלטות הנוגעות לתפקידים ציבוריים שבהם תחזיק תנועתך.

9. כנס את כל השותפים הקואליציוניים לחתימה משותפת ותמונות לעיתון.

10. בכל מקרה, היכנס לתפקידך כראש רשות מקומית, גם אם אין לך קואליציה! אל בהלה – מועצות לעומתיות יכולות לשרוד ולהגיע להישגים, לעיתים אף יותר ממועצות בעלות קואליציה רחבה. אם תפעל נכון ותקדם דברים חשובים – כולם ירצו להיות שותפים, והקואליציה תיווצר בקרוב.

נשמע קל? כך זה גם צריך להיות. מה קורה אחרי הקמת הקואליציה? בכך יעסוק, כנראה, מדריך אחר.גוש רחב לפני הבחירות, מגדיל את הסיכוי להיבחר, אך מקשה על הרכבת קואליציה אחרי
                                                                הבחירות
כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר