דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


סרטוני בחירות


כיום, סרטוני תעמולה המיועדים להפצה ויראלית, הם חלק בלתי נפרד מכל קמפיין בחירות, ואין מועמד שלא מפיץ סרטונים, בודדים או סידרה שלמה. פעמים רבות אני גם רואה מועמד שמגזים בהפצת סרטונים ללא גימיק יחודי מעורר עניין, ומאמין שהציבור יישב בסבלנות לשמוע אותו מדבר על תחבורה, ובסרטון הבא על חינוך, ואחר כך על איכות סביבה, ולא מבין שהגיגיו מעניינים בעיקר אותו, ורוב הצופים ידלגו על הצפייה, במחשבה שאת מה שיש לו להגיד "כבר ראינו". לסרטונים יתרונות ברורים, כשמעבר לכך שהם מהווים ערוץ זול ומהיר להפצת מסרים, הם גם מאפשרים למועמד לשווק את אישיותו, את קסמו האישי, ולהדגים באופן מוחשי את נוכחותו ודמותו.

אך הסיבות שבגללן הסרטונים כ"כ יעילים, גם הופכות אותם למסוכנים. כי העברת דמותו של המועמד יכולה להיות כה מדוייקת, עד שתעביר גם את תכונותיו השליליות, ולא פעם ראיתי סרטונים של מועמדים שמשדרים בנאליות, עייפות, צביעות, טרחנות, ואצל מועמד מסויים שהכרתי - אפילו ניצוצות של טירוף. לכן, הסרטונים הם שיטת שיווק מצויינת, אך כדאי מאוד לוודא שהמועמד מתאים לשיטה זו, ושהוא "עובר מסך" לא כמו שהוא חושב, אלא כמו שהקהל תופס את זה - וקורה לא פעם שבין השניים ישנו פער גדול.

סרטונים יכולים להיות במספר דרגות של השקעה ומקצועיות. לעומת הפקות הוליוודיות כמו זו של שמעון חזן - "עיר המתים" - הפקה מרשימה שהפכה לשיחת היום ברמה ארצית, יכולים להיות סרטונים פשוטים יותר, של אנימציה בעלות של כ-5000 שקל (דוגמא), או של מעין כתבת מגזין בעלות של כ-2000-3000 שקלים, אבל בעיקר הפקות פשוטות יותר, שכל אדם ששולט בתוכנה בסיסית לעריכת וידאו מסוגל לייצר בקלות ובמהירות. 

בכל מקרה, יש לזכור בעת כתיבת התסריט, שסרטון חייב להיות מהנה ומעניין לצפייה. מועמד שיושב תוך שהוא עוטה ארשת רצינות ומאחוריו דגל ישראל, ומדבר בטון אבהי ובמבט של חזון - לא יצליח לרתק אליו את קהל הצופים, וסביר להניח שאפילו אם הכין משחק מילים אירוני של "היפכה מסתברא" לקראת סיום דבריו - הצלם יהיה מהבודדים שישמעו זאת. מועמדים רבים נוטים לקריין טקסט תוך כדי צילומים העוסקים בתוכן הדברים, אך גם שיטה זו היא כבדה ומשעממת, ולא מתאימה לקצב החיים החדש של התקשורת בתקופתנו. אחרי הכל, הסרטון לא מיועד בדרך כלל לאנשינו, אלא לציבור הרחב, הממהר, חסר הסבלנות, הלוקה בהפרעות קשב וריכוז, ובורך בהמון סרטונים אחרים שמחכים בהמשך הגלילה.

לכן יש לתכנן סרטונים כך שיהיו מהירים, קצרים, קלילים, ומשעשעים, כדי שאנשים ירצו לראות אותם ואפילו לשתף. עוד דבר שחשוב לזכור הוא שסרטון לא מפתח קונספציה פרסומית משלו, אלא תומך במסר שמוצג גם בערוצים אחרים. הסרטון ידבר באותה שפה ויתייחס לאותם המסרים שליוו את הקמפיין כולו, אך יציג אותו בגוון היתולי וקליל יותר. מסיבה זו, וגם כדי למנוע הפצת סרטונים ברמה מקצועית נמוכה מידי, חשוב שתכנון ויצירת הסרטון לא יופקדו בידי האנימטור המתנדב, או בידי התורם הנדיב שמממן את הסירטון, אלא יהיה פרי תכנונם של מנהלי הקמפיין או הממונים בו על הפרסום.

אנימציה
אחת האפשרויות לסרטון בחירות הוא באמצעות אנימציה, אשר מאפשרת שילוב של מסרים פוליטיים בלבוש של קומיקס שבו הכל ניתן לביצוע. בעזרת הסרטון "
חייפים להעיף את גפסו" השלמתי קמפיין של מסר הפוך, בו הקריאה אל תושבי העיר (כביכול מטעם הערבים) שלא לבחור בגפסו, פועלת דווקא לטובתו ובאה מטעמו. שיטת האנימציה, אם נעשית באופן מקצועי, היא נעימה לצפייה וקלה לביצוע, ועם יחצנות נכונה יכולה לזכות גם לזמן מסך בתכניות רלוונטיות בטלויזיה העוסקות בגימיקים מהרשת, ואז בוודאי תהיה החזר נאה על ההשקעה.

סרטון מושקע
במהלך קמפיין, נדרש לפחות סרטון מושקע אחד, שמביא את המועמד באופן מקצועי וברור, עם צילום ברמת הפקה טלויזיונית, גרפיקה מושקעת, ועריכה מוקפדת. סרטון כזה מביא למעשה את המסרים המרכזיים של הקמפיין ומציג את המועמד בהתאם לתדמיתו הציבורית. זה מה שניסיתי לעשות בדוגמא  המובאת כאן, וכאשר המועמדת לראשות העיר עוברת מסך בצורה מצויינת, משדרת עוצמה, נחישות ואינטליגנציה - זה הופך את העבודה לקלה במיוחד, ואת ההשקעה למשתלמת.

סרטונים פשוטים
בקטגוריית הסרטונים הזולים, שניתן לבצע באמצעים פשוטים, כלולים גם גימיקים שמבוססים על רעיונות חמודים, וגם קליפים ארוכים יותר, של 3-4 דקות שמסכמות ארוע, מביאות גילוי דעת כלשהוא, או פשוט מייצרות מצב רוח טוב. מאחורי כל סרטון כזה צריך לעמוד רעיון נחמד ורצוי מקורי. הנה כמה דוגמאות לסרטונים מסוג זה שערכתי באמצעים פשוטים, ללא עלות, ובזמן הכנה מהיר של 2-3 שעות עבודה לכל סרטון:

אוסמה, התכנית הסודית
ברגע שלפני
מהפך ברמת ישי
כמה זה עולה לנו
מה שחשוב שתדעו עליי - בשלוש דקות
תארו לכם עולם
צריך לשטוף הכל
היאוש והתקוה
תומכי אילן שוחט להירגע
יש שמש חדשה
תודה יונית
שוחט והיפוכו
מדברים עלינו בטלויזיה הירדנית
ראיון ברדיו
מעבר להולכי רגל
הרמת כוסית - סיכום
עבודות פיתוח או עבודה בעיניים  שימוש בסרטון בשפה זרה, והשתלת "כתוביות תרגום" מפוברקות. גימיק מצחיק ובחינם


              כולם אוהבים סרטים מצויירים מצחיקים. עבורנו זו הזדמנות להעביר מסר

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר