דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


מתי צריך להתחיל?


התשובה הנכונה לשאלה "מתי צריך להתחיל לעבוד" היא – עכשיו! ברגע שמתקבלת ההחלטה להתמודד! ככל שמשך הקמפיין ארוך יותר – כך סיכוייו להצליח עולים, וכל עבודה שנעשית - משפרת את המצב בו נהיה ביום שאחריה. שאלו את שלמה בקשי מיהוד:

לאחר שהפסיד בבחירות לראשות המועצה בשנת 1988, לא נטל לעצמו שלמה בקשי ימי התאוששות רבים, ויצא מייד לקמפיין הבא. במשך חמש שנים הוא הקדיש את זמנו, וניהל עבודת שטח נפלאה, בחר מסרים נכונים וסיסמאות קליטות, גייס אנשים, הקיש על דלתות, הפיק והפיץ עיתונים אופוזיציוניים, ובנה לאט אבל בטוח את כוחו הפוליטי. החריצות המופלאה, והמאמץ הממושך השתלמו בבחירות 1993. אז, יחסי הכוחות היו כה ברורים כבר מתחילת הדרך, שדבר לא יכול היה לעזור לשלושת יריביו, והניצחון היה ידוע וברור מראש. כך זכה בקשי, בקלות רבה, בראשות המועצה, ותנועתו זכתה בחמישה מנדטים - הישג שאיש מיהוד לא התקרב אליו מאז ועד היום.

קמפיין ארוך טומן בחובו יתרונות חשובים. אחת הסיבות שקשה לנצח ראש רשות מכהן היא שאדם כזה, למעשה מנהל קמפיין ממושך של קדנציה שלמה בת חמש שנים, ומקדיש את כל זמנו להתעסקות פוליטית ולרכישת תומכים, בעוד יריביו עסוקים בפרנסתם ובחייהם שלהם. עובדה זו מקנה לראש רשות יתרון גדול על יריביו, וככל שהקמפיין של יריביו יהיה קצר יותר – כך ישרת הדבר את טובתו של ראש הרשות.

מועמד חדש סובל מאוד מהעובדה שהציבור לא נוטה ללכת שבי אחר כל אורח פורח שמציג מועמדות ומוציא פלאייר. הציבור יעדיף בדרך כלל את האדם המוכר מימים ימימה, זה שנתפס כאיש ציבור ותיק ומושרש. הפיכת מועמד חדש ולא מוכר - לדמות מוכרת שהתקבעה בתודעה הציבורית - דורשת לעיתים זמן רב, לעיתים שנים, ולכן פעילות מתמשכת היא חיונית להצלחה. לא רק דמות חדשה אלא גם מסרים חדשים הם עניין של הטמעה והסתגלות, וגם הם לא ייקלטו ביום אחד, אלא ידרשו חזרה עליהם לאורך זמן.

אך מה לעשות ולא כל אדם מסוגל לחדול מעיסוקיו ולהקדיש זמן וכסף לצורך ניהול קמפיין? את הפשרה בין הרצוי והמצוי אפשר לעשות ע"י חלוקת ההגדרה "קמפיין" לשני חלקים:

תקופת הקמפיין עצמו, היא התקופה שבין תחילת "תקופת ההיערכות" - התקופה שבה נקים מטה בחירות ונחל בעבודה מסודרת, ועד יום הבחירות עצמו.

תקופת "טרום הקמפיין" היא כל הזמן שעד פתיחת המטה, תקופה שמתאפיינת בפעילות מתמשכת במינון נמוך יותר ובעלויות נמוכות מאוד.

הקמפיין עצמו: אורכו הרצוי של הקמפיין עצמו תלוי במספר משתנים, כגון מצבו של המועמד, המצב הפוליטי הקיים, תדמיתו של ראש הרשות ושל המועמדים האחרים, התקציב העומד לרשותו, ואופי המקום. אך גם תוך התעלמות מההבדלים הקיימים בין מקומות שונים, ניתן לקבוע באופן כללי כי אורכו של קמפיין לראשות צריך להיות ארבעה עד ששה חודשים, ואורכו של קמפיין לחברות במועצה צריך להיות בין חודשיים לארבעה חודשים. ראוי שוב לציין שכאשר אין מגבלה כספית – קמפיין ארוך יותר הוא עדיף תמיד, אם יודעים לווסת אותו נכון, ולתכננו לפי הזמנים הרצויים.

תקופת טרום הקמפיין: ככל שתקופה זו ארוכה יותר – כך עדיף. תקופה ארוכה, אפילו של שנים, מאפשרת יצירה הדרגתית של "גרעין קשה" של תומכים, גיבוש וליטוש אסטרטגיה ומסרים, ופעילות פרסום מתונה המתחשבת בעובדה שככל שמועד הבחירות רחוק יותר – כך דעת הקהל נתונה להשפעות ולשינויים והמסרים מתקבלים בפתיחות. לכן מועמד שמחליט לרוץ – מוטב לו בהקדם האפשרי להתחיל לפעול, מתוך ההנחה שפעילות זו לא צריכה לבוא על חשבון הפרנסה או חיי המשפחה, וכמובן תוך הקפדה שלא להוציא בתקופה זו הוצאות כספיות רבות.

מועמד נבון יידע לפתוח את תקופת טרום הקמפיין מוקדם ככל האפשר, בעבודת שטח נכונה, ובמקביל - עריכת קמפיין שיווקי יעיל ולא יקר. בכך ישפר המועמד את התשתית לפעילותו העתידית, בשאיפה לבנות ולחזק בהדרגה את יסודות ה"גרעין הקשה" של תנועתו, ולהציג לציבור את מסריו מוקדם ככל האפשר, כך שכאשר יגיע הרגע לפרוץ קדימה, תהיה נקודת הזינוק שממנה הוא ייצא לדרך – נוחה יותר, הן בתחום הארגוני, והן בתחום הפרסומי.


עבודת השטח השקטה והמתמשכת, מוטב לה להתחיל מוקדם ככל האפשר

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר