דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות    ריבוי מועמדים נגד מועמד מוביל - למי זה טוב?

 


מימון מפלגות: הכנסות ממשרד הפנים


לדמוקרטיה יש מחיר, ומדינת ישראל, במטרה להקטין קשרי הון-שלטון ולאפשר גם לאדם כמוך להתמודד בכבוד, משתתפת במימון הוצאותיהן של המפלגות השונות. בכל מערכת בחירות מקומית בישראל, מקבלים המשתתפים - בין אם המועמדים ובין אם המפלגות, החזר ממשרד הפנים, על-פי הישגיהם בבחירות.

קישור: חוק מימון מפלגות ברשויות מקומיות

בבחירות רגילות בערים או מועצות מקומיות, בהשתתפות מפלגות ומועמדים לראשות, התגמול הוא לרשימות השונות (ולא למועמדים לראשות), בהתאם למספר המנדטים בו הן זוכות. את סכום המימון תקבל התנועה בשני תשלומים: 85% מייד לאחר הבחירות, ועוד 15% לאחר תום בדיקת מבקר המדינה. חישוב התשלום המתקבל לכל מנדט מבוסס על עקרון פשוט:

בכל בחירות, נקבע "מקדם חישוב" אחיד, תעריף המוקצה כמימון של המדינה לכל בעל זכות בחירה. את הסכום הזה יש להכפיל במספר בעלי זכות הבחירה בישוב מסויים, וכך נקבל את הסכום הבסיסי אותו יחלק משרד הפנים בין נבחרי אותו ישוב. סכום זה יש לחלק במספר המנדטים במועצה, והנה קיבלנו את סכום ההקצבה שתוקדש לכל מנדט באותו ישוב. כמובן שבדרך זו, הסכום המוקצה למנדט משתנה מישוב לישוב.

לדוגמא: בעיר בה יש 20 אלף בעלי זכות בחירה, ו-15 מנדטים במועצה, בהנחה והתעריף הוא 50 שקלים לאדם, סך ההקצבה לאותה עיר הוא מליון שקלים, שמתחלקים בין 15 מנדטים, וזה אומר: 66.7 אלף שקלים לכל מנדט.

בנוסף, זכאיות לתיקצוב גם רשימות שלא עברו את אחוז החסימה, אך קיבלו מעל 50% מהקולות הדרושים למנדט אחד. רשימות אלה מקבלות מחצית מהסכום שזכאית לקבל רשימה שזכתה במקום אחד במועצה. פעם הסכום היה קבוע ומועבר למועמד גם אם הוא לא ניצל את כולו, אך כיום רשימה לא תישאר עם פלוס בחשבונה, אלא תקבל אך ורק מימון על הוצאותיה שבוצעו בפועל. הכסף אמנם משולם אחרי הבחירות, אך יש אפשרות לבקש מקדמה שאותה ניתן לקבל עוד לפני הבחירות.

במועצות אזוריות, או בבחירות מיוחדות (מוקדמות), הליכי המימון הם שונים. שם, על מנת לקבל השתתפות של המדינה, על המועמד לעבור את רף ה-20% מסך הקולות, ואם עשה כן - יקבל מימון ששווה לתוצאתו באחוזים כפול סך ההקצבה לאותה רשות מקומית. אם לדוגמא מועמד קיבל 50% מהקולות - יקבל חצי מסך ההקצבה ליישוב, שהיא מספר הבז"בים בסך הישוב כפול אותו מקדם חישוב.

 

התיקצוב הממשלתי כמעט לא מאפשר למועמד לראשות לנהל קמפיין מאוזן מבחינה תקציבית, אך בתכנון נכון והישג נאה בבחירות, יכול מימון זה לכסות את רוב רובן של ההוצאות. לעומת זאת, מפלגה שרצה למועצה יכולה בנקל לערוך קמפיין מאוזן, שממומן כולו בידי המדינה. מימון הבחירות בבחירות רגילות מתגמל רשימות לפי הישגיהן, אך מתעלם מהמועמדים בבחירות לראשות, ומאחר וכך – מועמד לראשות ימצא עצמו כמעט תמיד נאלץ לחפש מקורות מימון נוספים למסע הבחירות שלו, ואילו רשימה, אם תעמוד ביעדיה המוגדרים, לא תתקשה לקבל החזר מלא על הוצאותיה השונות. מסיבה זו, מועמדים רבים מגלים איכפתיות לרשימתם, ואילולא השיקול הכספי, היו מתרכזים בעיקר במועמדותם האישית לתפקיד ראש הרשות.


חוק עידוד ייצוג הולם לנשים (2014)

חוק זה, שאושר בקריאה שלישית בכנסת ב-23.6.2014, קובע כי רשימה מקומית שלפחות שליש מנציגיה שייבחרו למועצה המקומית יהיו נשים, ובתנאי שאלה יכהנו כחברות במועצה לכל הפחות שמונה חודשים - תיהנה מתוספת תקציבית בסך 15% לסכום המגיע לה. חוק זה הוא אמצעי יעיל לדרבן הצבת נשים במקומות גבוהים יותר ברשימת המועמדים:

לכן, כדי לקבל את התוספת הנ"ל יש צורך לפעול כך:
עבור רשימה שצופה לקבל 2 מנדטים - יש לשבץ אשה באחד משני המקומות הראשונים ברשימה.
עבור רשימה שצופה לקבל 3 מנדטים - יש להציב אשה באחד משלושת המקומות הראשונים.
עבור רשימה שצופה לקבל 4 מנדטים - יש צורך בשתי נשים ברביעיה הראשונה.

כמובן שלפי החוק, אין כל תועלת בהצבת נשים במקומות לא ריאליים, שהרי המדד היחיד הקובע הוא נציגי התנועה במועצה, ולא כלל רשימת מועמדיה.


 

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר