דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


בחירת מנהל הקמפיין

מפקד אחד גרוע / טוב יותר מאה מונים / מאשר שלטון קרוע / בין עשרת גאונים


מנהל קמפיין הוא האדם העומד בראש המערכת, עוסק הן בנושאי הפרסום והתקשורת, והן בנושאי הארגון והלוגיסטיקה. הוא הסמכות המקצועית העליונה, מלבד תחום הכספים, שמופקד בידי גזבר. מנהל קמפיין טוב, לא רק שמוביל את הקמפיין בדרך אל ההצלחה, אלא גם מאפשר למועמד להתמסר בראש שקט - למשימותיו הרבות והחשובות כמועמד.

הבעייתיות הנובעת מקיומו של מנהל קמפיין מקורה במבנה המוזר של התנועה הפוליטית: בראש עומד הדרג הפוליטי – הוא זה שמעסיק את מנהל הקמפיין, ומשלם את משכורתו. הדרג הפוליטי הוא כמעין דירקטוריון בחברה עסקית. מתחת לאותו דירקטוריון עומד מנהל הקמפיין, שבאותה אנלוגיה של חברה עסקית – משמש כמנכ"ל. מתחתיו נמצאים הפעילים השונים, שבתוכם אנו שוב מוצאים את הדרג הפוליטי שהיה בראש ההירארכיה. משמעות הדבר: הדרג הפוליטי הוא זה שמעסיק את המנהל, אך גם זה שמופעל על ידיו ושנדרש להישמע להוראותיו. בעיה זו מוצאת את ביטויה לא פעם בחוסר משמעת, בריבוי דיונים מתישים על כל פרט, ובקושי רב לשמור על מסגרת ועל תכנית עבודה מסודרת.

פה בדיוק טמונה אחת הבעיות המסוכנות לכל קמפיין. אם נדמה את מטה הבחירות לסוס – הרי שמנהל הקמפיין הינו הפרש הרוכב עליו. כל עוד הסוס דוהר במהירות הרצויה – יכול הפרש לשלב ידיו מאחורי ראשו וליהנות מהרכיבה. אך כאשר הסוס מאט – נדרש הפרש להצליף בו, כדי להגביר את מהירותו. מצב הביש שיכול להיווצר בשלב זה הוא שלא רק שהסוס לא יתרשם מההצלפות, אלא אף יסובב את ראשו ויתחיל להתווכח עם הפרש. במקרה זה, של קמפיין בחירות – הסוס הוא זה שמעסיק את הפרש, והנה לפנינו הבעיה כולה.

ביודעו שהוא בעצם בוחר לעצמו מעין "בוס", עלול מועמד לבחור לעצמו מנהל קמפיין נוח, אופורטוניסט נחמד, שבא להגיד רק דברים שנעים לשמוע, לתת הוראות שכיף לבצע – ולהוציא חשבונית. אך למועמד תמיד עדיף, גם אם הוא אינו מבין זאת בזמן אמת, מנהל קמפיין בעל דרך ברורה, שלנגד עיניו הצלחת הקמפיין ולא חברותו האישית עם המועמד, כזה שמוביל ולא נגרר, כזה שיהיה משקל נגד לכל חולשותיו שלו. החיכוכים העלולים להיווצר עם המועמד יהיו תשלום אישי מציק עבור מנהל הקמפיין, אך מענק הניצחון יפצה על כך.

 

כל אדם שניהל קמפיין יודע, שבכל מפלגה וסביב כל מועמד מסתובבים שפע גאונים בהזדמנות, שכל אחד מהם יודע הכי טוב מה צריך לעשות. על כן בפני המועמד עומדות שתי החלטות גורליות שעליו לבצע: מינוי אדם מתאים שיעמוד בראש המערכת, ולא פחות חשוב: ההחלטה לתת לו חופש פעולה ועצמאות מלאה בעבודתו, תוך ניתוק המציקנים והמטרידנים למיניהם.

איך בוחרים מנהל קמפיין מתאים? אדם המתאים לתפקיד זה הוא אדם שסמכותו המקצועית תהיה ללא עוררין, ושהכל יידעו שהחלטותיו ופעילותו נובעים ממחשבה, ידע ונסיון. מנהל קמפיין חייב להיות בעל רקע בקמפיינים פוליטיים, בניהול ימי בחירות, ובעל כושר ארגוני. לא תמיד מומלץ להעסיק פעיל מקומי בתפקיד זה, ולאיש מקצוע חיצוני יש יתרונות לא מעטים. נסיון ניהולי בתחום אחר – הוא לא רלוונטי לניהול קמפיין פוליטי, ששונה לחלוטין מכל תחום ניהול עסקי.

כאשר בוחנים מועמד לתפקיד מנהל קמפיין, כדאי לברר תחילה מה הם סך השרותים שהוא מספק ותחומי ההבנה שלו, ומה הן יכולותיו. חייבים לברר עד כמה יהיה הוא עצמו מעורב בנעשה, בקבלת ההחלטות ובביצוען, לברר עד כמה יימצא בשטח ויכירו, ולוודא שאין בכוונתו להסתפק בשליחת אנשיו ועוזריו, בעוד הוא עצמו – יגיע רק בעת "כיבוי שריפות". רצוי מאוד, אם אפשר, לשכור אדם שמתמחה הן בצד הארגוני והן בצד הפרסומי.

כשבוחנים את הישגי העבר של מועמד לתפקיד מנהל קמפיין לא צריך להתרגש מנצחונות או הפסדים, שכן לא תמיד התוצאה הסופית מלמדת על איכות עבודתו של מנהל הקמפיין. כדאי להעמיק יותר ולבחון את אופן העבודה שביצע, את התוצאה בהשוואה לנתוני הפתיחה, לתקציב, ולתנאי העבודה, את איכות ההפקות, את נכונותה של האסטרטגיה, או את יעילות יום הבחירות.

ומעל לכל, כדאי לשוחח איתו ולהתרשם מנסיונו ואמונותיו, ומהתייחסותו לאופן ניהול הקמפיין, לקשר בינו לבין המועמדים, ולנסות לעמוד על המידה שבה הוא מעמיק בהבנת התהליך שהוא אמור לנהל.

 

מנהל קמפיין שהוא גם יועץ אסטרטגי מספק יתרון ניכר, שכן בחירה במנהל קמפיין שהוא איש ארגון בלבד, תאלץ בנוסף אליו לשכור שרותי יועץ אסטרטגי. בין המשימות המרכזיות והתוצרים שיידרשו ממנהל קמפיין:

1. עמידה בראש המערך הארגוני

2. גיבוש בכתב אסטרטגיה ותכנית עבודה

3. הכנת וניהול יום הבחירות

4. הפקת, כתיבת, עריכת, עיצוב, והבאה לדפוס - של כל חומרי ההסברה

5. הדרכת המועמד והכשירתו למשימותיו, והדרכת שאר בעלי התפקידים במטה

 

גם מי שאינו עומד בכל הדרישות יכול להיות מתאים לתפקיד, אך במקרה זה יש צורך למצוא פתרון ליתר הצרכים הנדרשים, ולשקלל זאת בסך תקציב הקמפיין.


ממה צריך להיזהר בבחירת מנהל קמפיין?

לחפש מנהל קמפיין מתאים זאת משימה לא קלה. צריך למצוא לא רק איש מקצוע טוב, במחיר סביר, אלא גם כזה שיש איתו שפה משותפת, ולא תמיד משימה זו מסתיימת בהצלחה מירבית. חשוב גם להיזהר מנוכלים שבדרך, שמפזרים מצגי שווא והצהרות מפוצצות, על עבודתם עם ביבי, אובמה, או לך ולנסה. אם המועמד לתפקיד מנהל הקמפיין או היועץ האסטרטגי מבטיח לך ניצחון בביטחון מלא – עזוב את השרלטן וחסוך לעצמך גם את סכומי העתק שהוא דורש וגם את עוגמת הנפש. אם הוא מוכן לעבוד בחינם על בסיס של מענקי ניצחון - גם פה העיסקה נגועה בריח לא טוב. קשה לעיתים להתגבר על הפיתוי ולהעדיף אדם שמבטיח "דם, יזע, עמל, ודמעות" על פני אדם המוכר סיפורים והבטחות על הצלחה במסלול המהיר, אך בדיוק על הקושי הזה מתבסס כל נוכל שמכבד את עצמו. 

ואזהרה נוספת: אנשים רבים מידי מגדירים עצמם כ"יועצים אסטרטגיים". לא פעם מדובר בעסקן פוליטי, חבר מרכז מפלגה, מקורב, אח, אחיין, דודן, או שותף עסקי של פוליטיקאי. את נסיונו הוא רכש בזירת העסקנות. הוא לא באמת יודע לכתוב, להפיק, לנהל, לתכנן, לבנות תדמית, או לגבש מסרים, הוא לא באמת מבין לעומקם את הדברים. לתפקיד בו שימש הוא הגיע לא בזכות סגולותיו אלא כפונקציונר פוליטי, ובדרך כלל דרכו המקצועית החלה לא בתחתית הסולם אלא בתפקיד כמו "יועץ בכיר לשר". כשנתקלים באנשים שכאלה, יש לזכור שלא כל אדם שאוהב פוליטיקה ועוסק בה – הוא בהכרח אסטרטג, ולא כל אדם ששימש כעוזר של שר כזה או אחר, או אפילו כחבר כנסת, הוא מומחה לניהול קמפיין. גם אם הביטחון בו אנשים אלה מדברים עלול להטעות, כדאי להקפיד, לברר את מקצועיותם, ולשוחח עימם על הפרטים הקטנים ביותר, ורק מכך ללמוד על הבנתם.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר