דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


פתיחת תנועה חדשה


פרק זה הוא אמנם טכני, אך הכרחי, ועוסק בהליכים הבירוקרטיים הכרוכים בהקמת תנועה. הפרק מתייחס להקמת תנועות חדשות ברשויות מקומיות. כמובן שבמסגרות אחרות קיימים נהלים אחרים.

על מנת לרוץ לבחירות יש להקים תנועה. רבים שואלים אותי היכן צריך לרשום את התנועה החדשה, וחושבים בטעות שיש צורך לרשום את התנועה החדשה כעמותה או כמפלגה, אך זה לא נחוץ, ורשימה חדשה צריכה להירשם רק אצל פקיד הבחירות, בהליך קצר ופשוט. רישום התנועה מתבצע לפי לוחות הזמנים של מערכת הבחירות, אך אין הדבר אומר שהתנועה אינה יכולה לפעול הרבה לפני הפיכתה לרשומה.

אז מה כן צריך לעשות?

תחילת פעילותה של תנועה נעשית ללא קשר לרישומה הפורמאלי. תנועה זו יכולה לפעול ולפרסם את עצמה, לגייס כספים, ופעילים, ולהפיץ את מסריה לציבור – עוד לפני רישומה כתנועה אצל פקיד הבחירות. כל הנדרש הוא לפתוח או להקצות חשבון בנק, ולקנות או להדפיס פנקס קבלות, לצורך גיוס תרומות. למרות שהתנועה אינה רשומה עדיין, חשוב לתעד את כל פעילותה הכספית, כך שבתום מערכת הבחירות ניתן יהיה להגיש דו"חות מדוייקים כנדרש.

כ-63 ימים לפני הבחירות יפרסם משרד הפנים מודעות גדולות ברחבי הישוב בהן הנחיות להגשת רשימות המועמדים. במודעות אלו יהיה פירוט לגבי שעות הקבלה של פקיד הבחירות, סכום הערבון הכספי שנדרשת תנועה חדשה להפקיד באמצעות צ'ק בנקאי, והמספר המינימאלי של התומכים והמועמדים שנדרשת תנועה חדשה להציג. מייד לאחר פרסום מודעות אלה אפשר יהיה לגשת אל פקיד הבחירות ולקחת את "החוברת הירוקה" – להגשת רשימת מועמדים למועצה, ו"החוברת הצהובה" – להגשת מועמדות לראשות. (עבור סיעות קיימות, ולא חדשות, צבעי החוברות הוא שונה: כחולה למועצה, כתומה לראשות). בחוברות יש תצהיר של בא-כוח הרשימה, שנדרש לחתום בנוכחות עורך-דין.

סכום הערבון שתידרש תנועה חדשה להפקיד נקבע על-פי גודל הישוב, אך הוא לא יעלה על 21,000 שקל למועצה (נכון ל-2005) וסכום דומה לראשות. כמו כן, על רשימה להגיש חתימות של תושבי אותו ישוב, שהם בעלי זכות הצבעה, כלומר – בני 17 ומעלה. מספר החתימות הללו נקבע בהתאם לגודל הישוב, אך הוא אינו עולה על 200 חתימות לריצה למועצה, ו-750 חתימות למועמדות לראשות. (מועמד לראשות שהוא חבר מועצה, או נציג מפלגה קיימת - אינו זקוק לחתימות כלל!).

עם הליך פתיחת התנועה כדאי גם להגיש בקשה לקבלת ספר הבוחרים. את ספר הבוחרים מקבלים ממשרד הפנים על גבי דיסק, שניתן בחינם. לצורך קבלת ספר הבוחרים יש למלא ארבעה טפסים שניתן להוריד מהאתר של משרד הפנים באינטרנט, ולשלוח באמצעות הדואר.

דגש נוסף וחשוב: יש להגיש בקשה למימון. תנועה שלא תגיש בקשה שכזו לא תזכה במימון בחירות גם אם תזכה במנדטים במועצה. המועד האחרון להגשת בקשת מימון הוא 59 ימים לפני יום הבחירות עבור סיעה קיימת במועצה (טופס צהוב), ו-3 שבועות לפני יום הבחירות עבור סיעה חדשה (טופס ורוד). בקשת המימון מחייבת פתיחת חשבון בנק עוד לפני כן, וכמו כן תצהיר רואה חשבון.

והנה הפתעה נעימה: כל מפלגה זכאית לקבל מקדמת מימון – גם מפלגה חדשה. מפלגה ותיקה זכאית לקבל מקדמה בסך 60% מהמענק שיגיע לה כמימון בחירות, אם היא תשמור על מספר המנדטים שברשותה במועצה הנוכחית. מפלגה חדשה זכאית לקבל 60% מסכום המימון המגיע על מנדט אחד. אך אין המדובר במתנה אטרקטיבית במיוחד: לשם כך על התנועה לתת כנגד המקדמה ערבות בנקאית בסך 110% מסכום המקדמה, מה שהופך את כל הכדאיות של המקדמה למפוקפקת. מטרת המקדמה היא לאפשר למפלגות להימנע מהפרת חוקי גיוס הכספים, ומביצוע משיכת יתר בבנק, אלא שגם לערבות הבנקאית יש עלות, שעשויה להיות גבוהה מעלות משיכת היתר. בכל אופן, כדי לקבל את המקדמה, יש לציין בטופס הבקשה למימון, שהתנועה מעוניינת לקבל מקדמה.

כך התהליכים שתוארו פה, הם חלק ממשימותיו של בא כוח הסיעה, ואם יהיה עירני וקפדן, אין סיבה שתתעורר בעיה כלשהיא ברישום התנועה החדשה. לעומת זאת, רשלנות וחוסר תשומת לב, כבר גרמו לא פעם לפסילת תנועה מלהתמודד.


 תנועה חדשה רשאית לפעול ואף לפרסם את עצמה, הרבה לפני רישומה אצל פקיד הבחירות

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר