דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


סקרי דעת קהל


סקר הוא כלי שבעזרתו נהוג לאמוד את דעת הקהל, את התמורות והמגמות, ואת יחסי הכוחות בין המפלגות והמועמדים השונים. סקרי דעת קהל יכולים להיות שימושיים בחמישה מקרים:

א. במקרה בו המועמד שוקל מהלך פוליטי משמעותי כמו פרישה מהמירוץ, או חבירה עם כוח פוליטי אחר, או צירוף מועמד אחר אליו, ולפני כן הוא רוצה לברר את משמעות צעדו זה והשפעתו על דעת הקהל.

ב. במקרה בו תנועה ששוקלת את תמיכתה במועמד, מבקשת הוכחה בדוקה ואמינה שמועמד זה נמצא בעמדת ניצחון.

ג. כמהלך של הפגנת כוח ורכישת לגיטימיות, הוכחה שהמועמד הוא כעל סיכוי לנצח.

ד. בעת קבלת החלטה מהותית במהלך הקמפיין, אם לנקוט באמצעי פרסום "מסוכנים" (קמפיין נגטיבי למשל).

ה. יש גם מקרה חמישי בו נעשה שימוש בסקרי דעת קהל, וזה כאמצעי שכנוע ולא בדיקה, כתחליף לטלמרקטינג (כחלק ממיפוי ספר הבוחרים) ונסיון להטמיע מסרים על-ידי שאלות מכוונות שלא מסתירות את המגמתיות שלהן. כמו: "האם אתה מוכן לתמוך בראש עיר שיש כנגדו כתב אישום?", או "האם אתה מוכן להחליף ראש עיר שקידם באופן משמעותי את רמת החינוך בישוב?".

 

אך על פי רוב, הסקרים המוזמנים נערכים מסיבה שישית: כמזון לבטלנים, וכחומר עבודה לספקולנטים ורכלנים, ואז כמובן שאין בהם כל תועלת. סקר ו"סקרנות" בדרך כלל הולכים ביחד, ומי שמזמין את הסקר ואף משקיע בכך זמן רב, הוא בדרך כלל המועמד הבטלן המחפש חיזוקי ביניים לעבודתו, וזה במקום להמשיך ולהתמסר לעבודת השטח. קורה אפילו שמועמד שטרם הכריז על מועמדותו וטרם פרסם מסר אחד, כבר מזדרז לגלות מה חוזים לו הסקרים, ובכל פעם שאני נתקל במועמד מסוג זה, הוא מתגלה כמי שיפרוש תוך זמן קצר.

לא היתה לי בעיה עם סיפוק הסקרנות, אם הדבר היה נטול מחירים ונטול סכנות. אלא שלסקרים יש גם אפקטים שליליים:

ראשית, סקרים הם מנוף ליצירת מצבי רוח קיצוניים, לטוב או לרע, אצל המועמד ואצל הפעילים. בכך הסקר הופך לגורם בעל סיכון, שלעיתים עדיף לוותר עליו מראש.

שנית, סקרים אינם תמיד משקפים את המצב האמיתי, (ככל שהמקום גדול יותר כך הסקרים מדוייקים יותר, אך במקרים רבים הסקרים מטעים), ועלולים להוביל למהלכים שגויים.

ובנוסף, הזמנת סקר מקצועי ממכון סקרים עולה כסף רב, שיכול לשמש למטרות חשובות יותר.

ישנם יועצי בחירות שמבקשים לערוך סקר מקדים בנוגע לדעות של הציבור על נושאים שונים, סקר שישמש אותם ככלי בקביעת האסטרטגיה. באמצעות נתונים אלה מנסים היועצים לחפש נקודות תורפה, או נקודות כוח, לדעת היכן לתקוף, מה להדגיש, מה הציבור רוצה לשמוע וחשוב מזה – מה הוא לא רוצה לשמוע. לצורך כך הם דורשים מהמועמד סכום כסף גדול שמוגדר על ידם כ"הכרחי". בעיניי, סקר שכזה יכול לעיתים לסייע, אך הוא בהחלט לא הכרחי, ובדרך כלל אפילו מיותר. הסקרים משמשים רק בכדי לצלם את המצב הנוכחי בדעת הקהל, אך צילום מצב זה הוא כמעט חסר ערך. אסטרטג טוב, תפקידו להוביל את הדרך ולעצב בעצמו את דעת הקהל, ובמילים אחרות, להקדים את דעת הקהל בצעד או שניים, ולא להיגרר אחריה. בסופו של דבר, דעת הקהל היא תוצאה של מידע שהגיע לציבור, ושל עבודת פרסום ושיווק שכבר נעשתה, ולכן חשוב מלימוד דעת הקהל הנוכחית, הוא לימוד הנתונים שעדיין לא ידועים ולא פורסמו מספיק, ושבהם פוטנציאל גדול לשינוי בדעת הקהל. אם בכל זאת יש צורך לבחון את הילכי הרוח בציבור – "שיחות חתך" עם תושבים – אינן עולות כסף ועשויות ללמד הרבה יותר.

המלצתי הראשונה, אפוא, היא: לא לעשות סקר לצורך סקרנות בלבד, אלא רק כאשר קיימת שאלה ספציפית אותה אתה מבקש לברר, לצורך מטרה מעשית ברורה. הגדר מראש את מטרת הסקר, וזכור שסקרנות היא לא מטרה, ו"מעקב אחר ההתקדמות" הוא רק תירוץ לסקרנות! רק כאשר הסקר אמור לסייע לך בהחלטה מעשית לגבי מהלך פוליטי או פרסומי, הגדר לעצמך בכתב את ההתלבטות, וחשוב היטב אם תוצאות הסקר יסייעו לך בפתרון הבעיה. המלצתי השניה תהיה: אל תבסס את האסרטגיה שלך על סקרים מוקדמים - התייחס לדעת הקהל כדבר גמיש ונזיל שיש לעצבו לפי צרכיך, ולא כבגד שאתה חייב להתאים את עצמך אליו.

 

כאשר יש צורך אמיתי בסקר, עדיין אין הכרח לרוץ למכון סקרים, שגובה כ-10,000 שקלים עבור סקר פשוט. אם מדובר בסקר למטרות חיצוניות כמו דרישה של מפלגה ששוקלת את תמיכתה – הרי שלעיתים אין ברירה אלא לפנות לסוקר מקצועי ומוכר שישים את חותמתו המקצועית על הנתונים. אך סקר למטרות פנימיות של קבלת החלטה, ניתן לבצע בעזרת שני תחליפים פשוטים:

הראשון הוא עיון בתוצאות הטלמרקטינג ובמשוב המתקבל מהציבור דרך שיחות אלה, בשלב השכנוע. כל איש טלמרקטינג יוכל להעריך, אחרי שני ימי עבודה, את המצב בדעת הקהל בדייקנות דומה לזו של סוקר. גם מנהלי הקלפיות יחושו את הילכי הרוח ויהיו ברומטר נאמן למצבו של המועמד, באיכות יותר טובה מזו של סקר טלפוני.

השני: סקר בהכנה עצמית. לצורך העניין מכינים שאלון קצר בעל שאלות סגורות בלבד, מקפידים על אובייקטיביות בניסוח השאלות, לוקחים שלוש-ארבע בנות, מושיבים אותן במשרד מתאים, ומאפשרים להן לערוך סקר עצמאי, מטעם חברת "סקר-טיל", "סופר-סקר", "סקר-מדיה", או כל חברת סקרים מפוברקת אחרת. מחיר סקר כזה הוא אפסי לעומת סקר מוזמן, והתוצאות לא יהיו שונות בהרבה.

נוהג נפוץ ומרגיז שעליו מקפידים מועמדים הוא פיברוק סקרים מדומים, כדי להציג עצמם כבעלי סיכוי לנצח, מתוך הנחה שכוח מושך כוח נוסף, ומי שמוביל - נהנה מסחף בכיוונו. יש מקומות בהם כמעט מידי יום צץ לו סקר כזה או אחר, עם תוצאות מפתיעות המלמדות שאחד המועמדים השוליים הוא-הוא ולא אחר, בעצם המועמד העיקרי לנצח. זהו לא סקר, אלא "פייקר", וכמוהו גם סקרים אינטרנטיים שמאפשרים לכולם להתנפל ולהצביע, בלי לבחון את זהות המשתתפים, בלי לדגום באופן מבוקר את אוכלוסיית המדגם ולוודא שהרכבה תואם ככל האפשר לאוכלוסיית המצביעים הכללית.

טוב נו, מה לעשות, אף אחד לא אוהב לפברק, אבל אם צריך אז צריך, ועל כל סקר מפוברק של היריב אפשר תמיד לענות בסקר מפוברק משלך. המצב המועדף למועמד העובד נכון הוא הימנעות מעיסוק בסקרים, מדומים או אמיתיים, אלא רק דיון בנושאים החשובים העומדים על הפרק.

 

דגם של סקר כללי, יש להתאימו למקום:

שלום, מדבר/ת ___ ממכון המחקר ______, אנחנו עורכים סקר קצר בקרב תושבי ___, הסקר אנונימי ומיועד לצרכים סטטיסטיים בלבד, ואודה לך אם תענה/י על מס' שאלות קצרות.  

1.  האם את/ה תושב _____ בגיל 17 ומעלה?

1. כן (להמשיך את הסקר)

2. תשובות אחרות (להפסיק את הסקר)

2. מהם הסיכויים בין 0 ל-100% שתבוא/י להצביע בבחירות לראשות העיר שיתקיימו החודש?_________

3. אילו היו מתקיימות היום בחירות לראשות עיריית ___, במי מבין המועמדים הבאים היית בוחר/ת?  (להקריא את כל השמות ברוטציה!)

1. חיים חיים

2. שמואל שמואל

3. לא יודע, אף אחד, תשובות אחרות

4. בבחירות הקרובות תצביע/י בנפרד גם לרשימה למועצה. לאיזו רשימה את/ה מתכוון/ת להצביע? (להקריא את כול השמות ברוטציה!)

1. התנועה הירוקה

2. התנועה הכתומה

3. התנועה הכחולה

5. עד כמה מטריד אותך מצב התחבורה בעיר, המחסור בחנייה והפקקים בעורקי העיר הראשיים?

1. מטריד מאוד

2. מטריד

3. ככה-ככה

4. לא מטריד

5. אני מרוצה ממצב התחבורה בעיר

6. לפי דעתך, עד כמה ראש העיר אחראי למצב התחבורה הנוכחי בעיר?

1. אחראי מאוד

2. אחראי

3. לא כל כך אחראי

4. לא אחראי כלל

7. האם לפי דעתך רצוי או לא רצוי שראש עיר יכהן בתפקיד מעל 20 שנה, מבלי לבצע ריענון בהנהגת הישוב?

1. רצוי שראש עיר יכהן כמה שיותר

2. לא משנה

3. רצוי לבצע ריענון בשלטון מידי כמה שנים

8. לסיכום, מבין המועמדים השונים לראשות העיר, מי לדעתך המתאים ביותר לקידום העיר ולהבאת רוח חדשה לישוב? (להקריא את כול השמות ברוטציה!)

1. חיים חיים

2. שמואל שמואל

3. לא יודע, אף אחד, תשובות אחרות

9. (לסמן) מין:  1. זכר     2. נקבה


תודה על היענותך !


 כל אחד יכול לכתוב איזה מספרים שהוא רוצה. סקר מפוברק כנסיון ליצור אופטימיות


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר