דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


שלטים מהמרפסת
לפני הבחירות - הקירות מדברים, אחרי הבחירות - דבר לקירות


השלטים מהמרפסת הם אותם שלטים ש"צצים" על בתי העיר ומבשרים את בוא הבחירות. בערים מסויימות שיטה זו כה פופולארית עד שבשבועות האחרונים שלפני הבחירות נראית העיר כולה כיריד ענק של שלטי בחירות.

שני יתרונות מספקים שלטים אלה, כאשר הם מוצבים בשטחים פרטיים:

הראשון – פרסום חוצות זול יחסית, של פנים, שם, ומסר של מועמד. והשני – הפגנת כוח האומרת: "גם תושבי הדירה הזאת בוחרים ב...". מי שנזקק במיוחד לתליית שלטים הם בעיקר מועמדים השואפים להוכיח שיש להם תומכים רבים ושיש לקחתם ברצינות כמנצחים אפשריים, אך גם המועמדים הותיקים והמובילים נאלצים בדרך כלל להיגרר להפגנת כוח זו.

בדרך כלל לראשי רשויות מכהנים קל במיוחד לתלות שלטים רבים, בשל מעמדם, הכרויותיהם, והחשש הקיים, לעיתים, אצל תושבים לתלות שלטים עבור מתחריהם. אך דווקא ראשי רשויות נזקקים לשלטים אלה הכי פחות, שכן כוחם כבר הוכח, והביאם למעמד זה, ו"מדד השלטים" עלול להציג אותם, שבאים מעמדת עליונות – במצב נחיתות מפתיע.

צעד אמיץ עשה ראש עיריית אור יהודה יצחק בוכובזה, שבבחירות 2003, למרות שהעיר כולה לבשה שלטים צבעוניים של ארבעת יריביו – הוא הקפיד שלא לתלות ולו שלט אחד מטעמו. העובדה שלא היה לו ייצוג בשילוט בעיר לא מנעה ממנו לזכות שוב בראשות העיר.

אך מה שיכול לעשות ראש עיר חזק ומוכר, לא יכול להרשות לעצמו מועמד אחר, שצריך וגם רוצה להראות כי יש לו תומכים וכי הוא בעל סיכוי סביר לנצח. עבור מועמד כזה, תליית השלטים על חלונות, גגות ומרפסות - היא הכרח, וככל שיקדים כך ייטב. מועמד כזה צריך להתחיל במלאכת תליית השלטים בהקדם האפשרי, ולהפעיל צוות שילוט קבוע שימשיך ויתלה בכל יום שלטים נוספים.

שלושה סוגי הדפסה נהוגים לשלטים אלה:

הפלריגים – חומר דמוי יוטה, שמאפשר הדפסה פשוטה ביותר. הפלריג הוא זול (6-7 שקלים למטר), אך גם ידוע באיכותו הנמוכה. הפלריג "חי" תקופה קצרה של שבועות מעטים, ולאחריה הוא דוהה לחלוטין - בעיקר צבעי האדום והצהוב שבו. הצבע הסגול הופך בזמן הזה לכחול, בשל דהיית המרכיב האדום. ראיתי גם פלריגים שלאחר כחודש בשמש, פשוט התפוררו לאבק ונעלמו כשהם מותירים כמה אזיקונים למזכרת, מבלי שאפילו צריך לפנות אותם. מגרעות נוספת של הפלריג: לא ניתן להזמין אותו בכמויות קטנות של שלטים בודדים, אלא רק בכמות של מאות, לא ניתן להדפיס צבעים זה על גבי זה, ולא ניתן כלל להדפיס תמונות וצילומים, אלא רק איורים פשוטים בצבע אחד.

הפוליגלים - גם הם זולים יחסית, אך מוגבלים בגודלם לגודל של גיליון, וקשה יותר לתלות אותם. השימוש בפוליגלים הוא נדיר יחסית, ונפוץ בעיקר על חלונות קטנים.

השמשוניות - מדובר בחומר דמוי פלסטיק גמיש, עם הדפסה דיגיטאלית איכותית (כלומר ניתן להדפיס גם בכמויות קטנות או אפילו שלט בודד), שבה אפשר להדפיס גם צבע מלא ואפילו צילומים. הכל מתקבל ברמת הדפסה גבוהה, ובחומר שיכול "לשרוד" היטב בשמש הישראלית. השמשונית אמנם פותרת את רוב הבעיות, אך מחירה יותר מכפול מהפלריג, ונע בין 15 ל-20 שקלים למטר. (כמובן שישנם בתי דפוס שמנצלים את חוסר הידע של הלקוח ודורשים 50 שקל למטר. בכל זאת אנחנו בישראל). השמשונית מגיעה עם לולאות לקשירה בקצוות, בתי דפוס גם מציעים תמורת תשלום נוספת לתפור מכפלת בשוליים ששומרת על אורך חייו של השלט ושרידותו לרוחות. בדרך כלל תפירה זו לא נחוצה עבור קמפיין של שלושה-ארבעה חודשים.

בהתלבטות על איזה חומר להדפיס את השלטים שלנו, כדאי לקחת בחשבון גם אפשרויות פחות מקובלות, שצצות מפעם לפעם, כמו סוגי ניילונים חדשים, וחומרי הדפסה חליפיים שהם דמויי שמשונית, אך מאפשרים להוזיל עלויות.

להחלטה על איזה חומר להדפיס יש משמעות כספית, שכן תקציב הדפסת השלטים הוא סעיף מרכזי בסך התקציב של קמפיין. האיכות של השמשונית היא מפתה מאוד, ובשנים האחרונות אנחנו רואים פחות ופחות את השימוש בחומרים הזולים יותר כפלריג, והשמשוניות, האיכותיות יותר, הן המקשטות את רחובותינו.


                                                              שמשוניות מהמרפסות


                                 שלטים מהמרפסות הם פרסום חוצות זול ויעילכאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר