דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות    ריבוי מועמדים נגד מועמד מוביל - למי זה טוב?

 


שלטים מהמרפסת


השלטים מהמרפסת הם אותם שלטים ש"צצים" על בתי העיר ומבשרים את בוא הבחירות. בערים מסויימות שיטה זו כה פופולארית עד שבשבועות האחרונים שלפני הבחירות נראית העיר כולה כיריד ענק של שלטי בחירות.

שני יתרונות מספקים שלטים אלה, כאשר הם מוצבים בשטחים פרטיים:

הראשון – פרסום חוצות זול יחסית, של פנים, שם, ומסר של מועמד. והשני – הפגנת כוח האומרת: "גם תושבי הדירה הזאת בוחרים ב...". מי שנזקק במיוחד לתליית שלטים הם בעיקר מועמדים השואפים להוכיח שיש להם תומכים רבים ושיש לקחתם ברצינות כמנצחים אפשריים, אך גם המועמדים הותיקים והמובילים נאלצים בדרך כלל להיגרר להפגנת כוח זו.

בדרך כלל לראשי רשויות מכהנים קל במיוחד לתלות שלטים רבים, בשל מעמדם, הכרויותיהם, והחשש הקיים, לעיתים, אצל תושבים לתלות שלטים עבור מתחריהם. אך דווקא ראשי רשויות נזקקים לשלטים אלה הכי פחות, שכן כוחם כבר הוכח, והביאם למעמד זה, ו"מדד השלטים" עלול להציג אותם, שבאים מעמדת עליונות – במצב נחיתות מפתיע.

צעד אמיץ עשה ראש עיריית אור יהודה יצחק בוכובזה, שבבחירות 2003, למרות שהעיר כולה לבשה שלטים צבעוניים של ארבעת יריביו – הוא הקפיד שלא לתלות ולו שלט אחד מטעמו. העובדה שלא היה לו ייצוג בשילוט בעיר לא מנעה ממנו לזכות שוב בראשות העיר.

אך מה שיכול לעשות ראש עיר חזק ומוכר, לא יכול להרשות לעצמו מועמד אחר, שצריך וגם רוצה להראות כי יש לו תומכים וכי הוא בעל סיכוי סביר לנצח. עבור מועמד כזה, תליית השלטים על חלונות, גגות ומרפסות - היא הכרח, וככל שיקדים כך ייטב. מועמד כזה צריך להתחיל במלאכת תליית השלטים בהקדם האפשרי, ולהפעיל צוות שילוט קבוע שימשיך ויתלה בכל יום שלטים נוספים.

שלושה סוגי הדפסה נהוגים לשלטים אלה:

הפלריגים – חומר דמוי יוטה, שמאפשר הדפסה פשוטה ביותר. הפלריג הוא זול מאוד (מודפס בד"כ בקרית שמונה, שם שלושה בתי דפוס המתחרים ביניהם, מהווים כמעט מונופול ארצי בתחום), אך הוא גם ידוע באיכותו הנמוכה. הפלריג "חי" תקופה קצרה של שבועות מעטים, ולאחריה הוא דוהה לחלוטין - בעיקר צבעי האדום והצהוב שבו. הצבע הסגול הופך בזמן הזה לכחול, בשל דהיית המרכיב האדום שבו. ראיתי גם פלריגים שלאחר כחודש בשמש, פשוט התפוררו לאבק ונעלמו מבלי שאפילו צריך לפנות אותם. מגרעות נוספת של הפלריג: לא ניתן להזמין אותו בכמויות קטנות של שלטים בודדים, אלא רק בכמות של מאות, לא ניתן להדפיס צבעים זה על גבי זה, ולא ניתן כלל להדפיס תמונות וצילומים, אלא רק איורים פשוטים ביותר בצבע אחד.

הפוליגלים - גם הם זולים יחסית, אך מוגבלים בגודלם לגודל של גיליון, וקשה יותר לתלות אותם. השימוש בפוליגלים הוא נדיר יחסית, ונפוץ בעיקר על חלונות קטנים.

השמשוניות - מוצר האיכותי שמבטיח שלטים באיכות מצויינת. מדובר בחומר דמוי פלסטיק גמיש, עם הדפסה דיגיטאלית איכותית (כלומר ניתן להדפיס גם בכמויות קטנות או אפילו שלטים בודדים), שבה אפשר להדפיס גם צבע מלא ואפילו צילומים. הכל מתקבל ברמת הדפסה גבוהה, ובחומר שיכול "לשרוד" שנים בשמש. אך כאשר כל הבעיות נפתרות, נוצרת בעיה חדשה: המחיר. שמשונית היא יקרה מאוד, ומחירה למ"ר יכול להגיע עד לפי עשרה ממחיר הפלריג, מה שהופך את השילוט בדרך זו לעניין יקר במיוחד.

בהתלבטות על איזה חומר להדפיס את השלטים שלנו, כדאי לקחת בחשבון גם אפשרויות פחות מקובלות, שצצות מפעם לפעם, כמו סוגי ניילונים חדשים, וחומרי הדפסה חליפיים שהם דמויי שמשונית, אך מאפשרים להוזיל עלויות.

להחלטה על איזה חומר להדפיס יש משמעות כספית מרחיקת לכת, שכן סך התקציב על הדפסות שלטים נמדד בעשרות אלפי שקלים. האיכות של השמשונית היא מפתה מאוד, ומצד שני גם את השיקול התקציבי יש לקחת בחשבון. לכן כמעט תמיד יש צורך לשלב בין חומרי ההדפסה השונים, כאשר במקומות בולטים ו"אסטרטגיים" – בעורקים המרכזיים, בכניסות לישוב, ומול אזורי מסחר – נעדיף להשקיע ולתלות שמשוניות, ובמקומות צנועים יותר, עם חשיפה פחותה, או בשטחים ציבוריים שמהם יוסרו השלטים בזמן קצר ע"י הפיקוח העירוני – נתלה את הפלריג הזול וקצר תוחלת החיים.


             שלטים מהמרפסות הם פרסום חוצות זול ויעיל 

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר