דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


משרדי הפקות ובתי דפוס


הפקות דפוס הן כאב ראש למועמד הממוצע, אך מצד שני לא ניתן שלא להדפיס במהלך מסע הבחירות מכתבים, פלאיירים, סטיקרים, פלקטים, פתקי הצבעה, כרטיסי ביקור, שלטים שונים, ועוד.

מה כדאי לעשות כדי למנוע את כאב הראש וההוצאות הגדולות של הפקות הדפוס? הפתרון הטוב ביותר הוא לשכור מראש יועץ/מנהל קמפיין ששרותי גרפיקה והפקה כלולים בשרותיו. אך לא תמיד זה אפשרי, ולכן הדרך השניה וכנראה היקרה יותר, היא להגיע להסדר כלכלי נוח עם מפיק דפוס שיודע לשלב עריכה, גרפיקה, והבאה לדפוס, ושילווה את הקמפיין.

האפשרות השלישית והנפוצה ביותר: המעטה בהפקות דפוס, וכשכבר מוציאים אחת, מכינים אותה באמצעים ביתיים. כמובן שדרך זו מייצרת מוצרים שהם לא מספיק איכותיים, וזה בוודאי לא מומלץ, הרי מדובר בפרצוף שלנו.

חלק בלתי נפרד מכל קמפיין הוא אותו בעל בית הדפוס שאומר למועמד בטון פילנטרופי: "אל תדאג – אצלי תוכל להדפיס במחירי עלות. עליך אני לא רוצה להרוויח". מנסיון, ואין פה יוצאים מהכלל: לא משנה מה קירבתו המשפחתית של אותו בית דפוס, מה מוצאו, ועד כמה משכנעים גינוניו, תמיד "מחירי העלות" שהוא ידרוש יהיו יקרים בהרבה ממחירי השוק. עשרות הפעמים בהן נתקלתי בנדיבותם של חברים וקרובים בעלי בתי דפוס, ("זה כמו אח, בשבילי הוא יעשה את זה בלי רווח"), הסתיימו בהדפסה במקום אחר, בחצי מהמחיר שדרש אותו קרוב, רק כדי "לכסות את העלות".

 

בתי דפוס קטנים ובתי דפוס גדולים

בתי דפוס קטנים הם יקרים באופן משמעותי מבתי דפוס גדולים. מספר סיבות קיימות לכך: הסיבה המרכזית היא שבתי דפוס קטנים נאלצים להיעזר בספקים חיצוניים, אם בכדי לפתוח קבצים, להקרין לוחות, להדפיס או לכרוך. בית דפוס קטן עלול להתעסק שבוע ויותר עם עבודה של חצי יום, ולהסתבך בתיאומים עם ספק הנייר, עם המעבדה ועם הכריכיה, או עם הטכנאי שאמור לבוא ממש עכשיו לתקן את המכונה שהתקלקלה. לכן, כשמגיע אלי בעל בית דפוס ומציע את שרותיו, אני תחילה שואל אם יש בבעלותו ובתחומי הדפוס שלו (לא בקרבת מקום, אלא ממש בבעלותו) מעבדה לפתיחת קבצים והקרנת לוחות, כריכיה, ולפחות מכונה אחת שמדפיסה את כל ארבעת הצבעים בהרצה אחת. אם התשובה לאחת השאלות האלה היא שלילית – הרי שמחירו יהיה גבוה וזמן העבודה ממושך.

בבתי דפוס גדולים קיים היתרון שכל העבודה מבוצעת במקום, ללא צורך בהובלות מיותרות מספק לספק ובתיאומים עם ספק נוסף, ולכן לא רק שהעבודה תסתיים במהירות מפתיעה (לעיתים שעות ספורות), אלא שגם מחירה יהיה נמוך באופן משמעותי. בנוסף, בבית דפוס קטן נדרשת היערכות מיוחדת לכל הדפסה, ותיאום עם לוח הזמנים של המקום, ואילו בבית דפוס גדול, אפשר פשוט לשלוח את החומר במייל, והמקום, שפועל 24 שעות, כבר יטפל בזה במהירות.

(יוצאת מן הכלל היא הפקה פשוטה של פלאייר בצבע אחד ובגודל סטנדרטי, שלא מצריך בית דפוס אלא מכונת שיכפול פשוטה, ופה יכולה שכפוליה קטנה לבוא בחשבון).

סיבה נוספת שבית דפוס גדול הוא זול יותר, היא שהמחזור הגדול מאפשר לו להנמיך את רף הרווח. הוא קולט עבודות בקלות יתרה בשל הגמישות שמאפשר לו צוות כח אדם גדול ומכונות הדפסה רבות וחדישות שעומדות לרשותו. בית דפוס גדול מעסיק עשרות עובדים, לעיתים אף מעל 50 או 60, ובדיוק כמו מזללה – הוא לא בא "לעשות עליך קופה", אלא דוחף אותך בתוך פס ייצור עמוס של עבודות שמחכות בתור.

בתי דפוס קטנים נוטים להדפיס אצל בתי דפוס גדולים! כמובן שהם מסתירים עובדה זו מהלקוח, ואף מכחישים אותה בתוקף, אבל הלקוחות הקבועים והגדולים ביותר של בתי דפוס גדולים הם לא אחרים מאשר בתי דפוס קטנים. לבתי דפוס קטנים, שלא מצויידים בציוד המתאים ובכח האדם הדרוש, יוצא זול יותר להוציא את העבודה החוצה, ולגבות מהלקוח סכום גבוה מהעלות שלהם אצל בית הדפוס הגדול. לפעמים אני נדהם לראות כמה רבים הם הלקוחות שפונים לבית דפוס קטן, ומשלמים לו סכום גבוה, כדי שיקח את העבודה לבית דפוס גדול. בית הדפוס הקטן, כמובן, מעמיד פנים של מי שממש מדפיס, ואפילו מחזיק במקום מכונת שכפול רועשת, ואחרי שסיבך את העבודה והאריך אותה במספר ימים – גם גובה הפרש כספי עבור כך. הקידמה הטכנולוגית בענף הדפוס השאירה בתי דפוס קטנים מאחור, ומבלי להרגיש ומבלי להודות בכך, הם הפכו מבתי דפוס למפיקי דפוס, מה שהופך אותם ליקרים בדיוק כמו כל מפיק רגיל.

לכן מי שמעוניין לחסוך כסף, זמן, וכאבי ראש, חייב לוותר על הדפס המקומי שהוא "כמו אח", ולחפש רק בתי דפוס גדולים, שמהם תנבע הוזלה משמעותית במחיר וייעול מבחינת הזמנים. ובנוסף, וזה אף פעם לא מזיק – לבקש שלוש הצעות מחיר ממקומות שונים.


                    הפקות דפוס הן דבר הכרחי בקמפיין בחירות

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר