דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


רכזי מגזרים


המבנה הארגוני האידיאלי של פעילי השטח, מורכב, כאמור, משלוש שורות הפועלות במקביל. השורה הראשונה היא מנהלי הקלפיות הפועלים לפי חתך גאוגרפי וחולשים על האוכלוסיה כולה, השורה השלישית הם הממריצים שפועלים בתחום של מעגלי הכרויות, ובתווך - ממוקמים רכזי המגזרים.

רכזי המגזרים הם אנשים המופקדים על הטיפול באוכלוסיה בעלת זיהוי ספציפי, צרכים המיוחדים לה, או תכונה משותפת היוצרת צורך להתייחס לאנשים אלה מתוך שייכות מגזרית.
עוד על אוכלוסיות מיוחדות.

מספרם של רכזי המגזר הוא לא קבוע: אפשר לפעול ללא רכזי מגזר בכלל, או עם עשרה רכזים מגזריים. הכל על-פי הצורך, והתקציב.

יש לקחת בחשבון, שבעוד מנהל קלפי זה תפקיד שדורש כשעה אחת בשבוע, הרי שרכז מגזר הוא תפקיד גמיש ופתוח שניתן לביצוע בהשקעה פחותה, או מנגד בהשקעה גדולה בהרבה – בהתאם לפלח האוכלוסייה שעליו אחראי רכז המגזר. לדוגמא: רכז קשישים נדרש לשעות רבות וגם אז בוודאי לא יגיע לכל חברי קבוצת הטיפול שלו, ותפקיד זה הגיוני גם שיהיה בשכר. אך לעומת זה, "רכז לקויי שמיעה" זה תפקיד פשוט יותר, שנוגע במעגל מצומצם ונוח לטיפול, ולכן, כמעט לא מצריך השקעה.

 

רכזי מגזרים אפשריים:

1. רכז עולים. כדאי להפריד בין עולים מארצות שונות. לאתיופים דרוש רכז עולים דובר אמהרית, לרוסים דרוש רכז מתאים, וכך גם לעולים אחרים. יש ערים שבהן קיימות קהילות דוברות אנגלית או צרפתית. הרכז יהיה איש הקשר בין מגזרים אלה לבין מטה הבחירות. האחריות לסיורים, שיחות, כנסים, או תרגום חומר ההסברה – יהיה בידיו, והוא ילווה את המועמד בכל מפגש עם בני מגזר זה.

2. רכז דתיים. קיים בערים חילוניות. במקומות אלה יש צורך באדם שיפעל באזורים דתיים, ובבתי כנסת.

3. רכז קשישים. תפקיד זה חשוב במיוחד וידיו של רכז זה מלאות בעבודה. הטיפול בקשישים בא לידי ביטוי היטב בתחילתו של יום הבחירות, ולשם כך יש צורך בתכנון לוגיסטי מורכב. רכז הקשישים יבקר בבתי הקשישים, בהוסטלים השונים, יחקור היכן מרוכזים הקשישים, ויעסוק בצרכים המיוחדים המטרידים אותם ונדרשים להם.

4. רכז צעירים. מכיוון שזכות הבחירה ניתנת גם לצעירים מגיל 17, הרי שכוחו של הגיל הצעיר בבחירות הוא רב. רכז הצעירים עורך פעילויות ומצרף ל"מטה הצעיר" תומכים רבים שבנסיבות אחרות יעדיפו להימנע מהצבעה.

5. רכז חיילים. חיילים שנמצאים בבסיס רשאים להשתתף בבחירות מבסיסיהם. יש צורך להיות בקשר עם אותם חיילים, ולעדכן אותם באינפורמציה הנחוצה להם. (בסיבוב בחירות שני, אם מתקיים, רשאי חייל לקבל חופשה מהבסיס רק כדי להגיע להצבעה, פעולה שניתן לתאם באמצעות המטה).

6. בנוסף, ניתן להצמיד רכז לכל קבוצת אנשים בעלת אינטרס משותף או מאבק ציבורי כלשהוא. אפשר למנות רכז לבעלי עסקים, לועד הורים, לנכים, להורי גן או כתה, לקבוצת הכדורשת המקומית שמתחרה ב"מאמאנט", ולכל קבוצה שלא תהיה.

בכל ישוב ובכל קמפיין קיים צורך באוסף שונה של רכזים. הרעיונות לרכזים יכולים להיות מגוונים ויצירתיים, והם חלק מתכנון הקמפיין.


רכז מגזר פועל תוך תיאום מלא, בפעילויות ובאיסוף מידע, עם מנהלי הקלפיות ועם המטה.


כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר