דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


ממריצים

"רק המשפחה הקרובה שלי זה מנדט"


מערך הממריצים הוא המערך השלישי בחשיבותו, אחרי מנהלי הקלפיות והרכזים, אך ברוב מוחלט של מטות הבחירות מהווה מערך זה את הקו היחיד של פעילי השטח. כמובן שניתן להתבסס אך ורק על ממריצים, אך דרך זו היא פשרה, שלעיתים נעשית בלית ברירה, ומהווה בחירה בנוח והפשוט על פני עבודת השטח היסודית והמפרכת.

הממריץ הוא פעיל שתפקידו לטפל ברשימת בוחרים מוכנה מראש, שבד"כ הוכנה על ידו וכוללת אנשים הקרובים אליו. לרשימה זו שמצויה בטיפול הממריץ אין מגבלות של קלפי או מגזר, ואין הגבלה של גודל. הממריץ בעצמו קובע את גודל וזהות רשימת מומרציו, בין אם יש בה 2 מומרצים בלבד ובין אם עשרות. למעשה, גם במטה בחירות שמפעיל מערך של מנהלי קלפיות ושל רכזים – כולם-כולם משמשים גם כממריצים, וכולם נדרשים לספק רשימות מומרצים. אך מאחר וממריץ זהו תפקיד שגבולות הגיזרה שלו הם גמישים ומשימותיו פשוטות ביותר, כל אדם יוכל בנקל לבצע את תפקידו כממריץ – לצד תפקיד מהותי ומשמעותי יותר.

חשוב להדגיש: אדם ללא רשימה מסודרת של מומרצים – הוא לא ממריץ. ההכרזה החגיגית "אני מביא 15 איש" היא חסרת כל ערך אם לא מוצמד לה קובץ מצורף של רשימה שמית של אותם האנשים. לרשימות אלה, שהן קריטיות, עוד נשוב מייד.

 

הממריצים הקטנים יביאו 2-6 אנשים – וגם לכך יש ערך. הממריצים הבינוניים יביאו עד 15 אנשים, והממריצים הגדולים יביאו לקלפי עד 50 אנשים, אך אל אלה יש להתייחס בחשדנות יתרה. אם אדם מסויים שלא מוצב במקום ריאלי ברשימה יגיד לך שהוא מביא כמות גדולה של אנשים – מדובר במגזימן, או באדם עם דמיון מפותח הסבור בטעות שכל מכריו סרים למרותו. נכון – בכל עיר קיימים לצים מקומיים שמסתובבים ומספרים שהם "שווים מנדט". בעיר מסויימת שבה עבדתי, הצטברו סביב מועמד מסויים לפחות15 אנשים שכל אחד מהם נשבע בצורה משכנעת שהוא מביא לפחות מנדט אחד לקלפי, שזה"רק המשפחה הקרובהשלו, ואף דרשו לקבל כבוד בהתאם. לא הופתעתי לשמוע שאותו מועמד לא עבר את אחוז החסימה.

זאת תכונתם של עסקנים פוליטיים מדרג נמוך: להפריז בכוחם, את המספר המופרז להכפיל ב-10 ולהוסיף עוד טיפה, לעגל כלפי מעלה, ולדווח שזה כוחם האלקטוראלי. אך צריך לזכור שהבוחרים הם ברובם אנשים נבונים בעלי דעה, שרוצים להשפיע מתוך הבנה ולא כבובות משחק של מישהו אחר. לכן גם אם אדם מסויים מאמין שהשפעתו רבה וכי עשרות מבצעים את פקודותיו – אין זה באמת כך, ואסור להתפתות להאמין לסיפוריו.

קיימים יישובים רבים שבהם חצי מהמפלגות לא עברו את אחוז החסימה. למשל באשדוד, מתוך 24 רשימות שרצו למועצה ב-2003, רק 11 עברו את אחוז החסימה. באילת 9 רשימות עברו מתוך 18 שהתמודדו, ומצב דומה בערים אחרות. בישוב מגאר שבחלקו דרוזי ובחלקו ערבי, השתתפו 22 רשימות כאשר במועצה יש  13מנדטים. הרשימות שלא עוברות, אלה שמאמינות בכוחן אך נכשלות – הן אלה המבוססות על אותם "ממריצי שקל" הנוקבים במספרים גרנדיוזים, אך בפועל מגייסים לעזרתם קולות בודדים במקרה הטוב, ובמקרה הרע – גורמים לבריחת קולות לרשימה יריבה.

ולכן מפלגה שמתבססת על ממריצים המפזרים בלונים של הבטחות - צפויה לנחול מפלה כואבת. זו הסיבה שממריצים הם נדבך רצוי בהחלט - אך רק כתוספת למקורות הכוח האמיתיים, ולא במקומם.

 

שני סוגי אנשים יוגדרו כממריצים:

הממריץ הראשון הוא אדם מקושר ומוכר, בעל השפעה, ובעל חברים רבים או קרובי משפחה הפרוסים על פני כל הישוב. "איש של אנשים". אדם כזה לא נרצה להגביל לקלפי בודדת או למגזר מסויים, ונעדיף שיפעל באופן חופשי כדי למצות את יכולתו. כאלה ממריצים יש מעט מאוד. חלק הארי של הממריצים שייך לסוג השני.

הממריץ השני הוא הבטלן הטיפוסי, שרוצה להיות חלק מפעילות הקמפיין, אך מבלי לעשות כל עבודה מחייבת שדורשת רצינות והשקעה. אנשים אלה, שבדרך כלל תופסים עצמם דרגה אחת מעל כולם ולכן פטורים מעבודה קשה, לא יוכלו לשמש כמנהלי קלפיות למשל, שכן תפקיד זה דורש עבודה ממשית. במצב זה יש צורך לשלבם במערך הפעילים תחת הגדרה סמלית, ולכן נקרא להם "ממריצים". קשה להאמין שתועלת כלשהיא תצמח מהם, אבל עצם הצבעתם-הם כבר מצדיקה את ההכרזה עליהם כ"ממריצים". בתור ממריצים לא נצפה מהם לדבר, ולא נתאכזב כשנגלה שכל כוחם הוא בפיהם.

 

עבודתו של הממריץ:

בטרם יום הבחירות, ואפשר גם שבועות אחדים לפניו, יש להורות לכל הממריצים להכין רשימות של האנשים אותם הם מתעתדים להביא לקלפי ביום הבחירות. לרשימות אלה שתי מטרות: הראשונה היא לעדכן את הנתונים בספר הבוחרים כדי להקל על מנהלי הקלפיות. כך, אם ביום הבחירות הם יראו תומך שטרם הגיע אך יידעו מי הממריץ שלו – הם יוכלו לפנות לממריץ לעזרה. והסיבה השנייה היא להכניס את הממריץ למסגרת מחייבת ומשימה מוגדרת. רק אם יביא לנו את שמות המומרצים שלו ויידע שפעילותו נמצאת במעקב - יש סיכוי שאותו ממריץ גם יטרח להביא אותם לקלפי ביום הבחירות.

למרות שנבקש פעם אחר פעם, רוב הממריצים לא יגישו רשימות, שכן הם בטלנים מידי אפילו עבור משימה זו, ואולי לאחר הצקות והטרדות הם יאותו ויעבירו רשימות שאותן יגדירו כרשימות "ראשוניות" או "חלקיות". בינינו? בסוד? רשימת השמות תהיה בערך שמינית מכמות הקולות שהם התחייבו להביא, אבל בערך פי ארבע מיכולתם האמיתית להביא אנשים. פשוט... אין להם את מי לרשום, וערכם הוא כקליפת השום. לעיתים כדאי להניח להם, ולא להביכם בכוח.

כמובן שממריץ שלא הביא רשימה הוא לא ממש ממריץ, אלא בתפקיד המקביל - "קשקשן". את אנשיו הוא לא רשם, או מתוך עצלנות או פשוט בגלל שאין כאלה.

ביום הבחירות, חופשיים הממריצים לעשות כרצונם. הממריצים הקטנים והבינוניים שיתנדבו לשמש לחצי יום כמשקיפים בקלפי – יתרמו בכך את חלקם בבחירות, ואלה שלא – לא נורא, כבר אמרנו שאנשים אלה הם ברובם קשקשנים חסרי תועלת.

 

לאחר סגירת הקלפיות, ובמידה של ניצחון - בזמן החגיגות - יתפסו אחדים מהממריצים את עיקר תשומת הלב, וילחצו ידיים כשהם קורנים מאושר במרכז העניינים, כמה שיותר קרוב לשכינה (למועמד). כן, כאלה הם הממריצים, וטיפוסים כאלה, מה לעשות, קיימים כמעט בכל מקום.

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר