דף הבית    צור קשר    קישורים שימושיים    כתבות מהעיתונות

 


עבודת החדירה

"עליי לסבול את קרבתם של שניים-שלושה זחלים – אם ברצוני להכיר פרפרים". (הנסיך הקטן)

 

ייאמר מראש: שיטה זו היא היעילה והנכונה מכולן, ההגעה האישית של המועמד (במידה והוא חביב ומרשים כמובן) אל המצביעים - היא נשק קטלני. כאשר ייתכנו התנאים, נקיטה בשיטה זו תפיק את המקסימום מהקמפיין, אך יש גם לזכור, שככל שהמקום גדול יותר, כך הקושי בעבודת השטח ובהגעה פיסית אל כל מצביע - יגבר, ונצטרך להעביר את כובד המשקל אל האפיק התקשורתי.

הצלחת קמפיין שלנו תלויה במפגש בין מסרים נכונים, למערך שטח שחותר למגע ויידע להפיץ אותם באופן יסודי. כאשר בידינו המסרים הנכונים, ואחרי שביצענו את המהלכים הראשונים להצגת המועמד, יצירת מיתוג, ופרסום שמו ופניו, זה בדיוק הרגע להוציא מהמחסן את נעלי ההליכה, כדי לצאת ולגייס תומכים ופעילים חדשים.

עבודת "החדירה" היא אותה עבודת שטח קשה ותובענית – להגיע פיזית אל אותם אנשים שאת תמיכתם אנחנו מבקשים, להציג את עצמנו בנימוס, להעניק להם כלאחר כבוד את החומר הפרסומי שלנו, ולבקש מהם שיאותו ויקדישו דקות מספר לקריאתו. לאחר דקה זו של מפגש והכרות ראשונית, אנו ממשיכים בדרכנו, והפעם הבאה שנחזור אל אותו אדם - תהיה בתקופת השכנוע. (אלא אם כן, וגם זה קורה הרבה – נוצר קשר מיוחד ואנו מגייסים את אותו תושב לשורות הפעילים של תנועתנו, או מקבלים הסכמה לתלות שלט בביתו, או שנוצרת הזדמנות כלשהיא לשמירה על קשר).

חשוב לציין: העברת חומר ההסברה היא לא העיקר בפעולה זו, שהרי אם כך היה, היינו יכולים פשוט להניח את החומר על סף הדלת. נכון – לחומר הפרסומי חשיבות גדולה לכשעצמה, אך עיקר התועלת ממנו היא הלגיטימציה שהוא מספק לנו בהקשה על דלתות, הצגת עצמנו, ויצירת קשר אישי ראשוני של מועמד / נציג / מנהל קלפי – עם הבוחר. זו הדרך היחידה שבה נוכל ליצור קשר עם בוחרינו, זו הדרך היעילה ביותר עבורנו להגיע באופן מרוכז אל הרוב הדומם והלא מוכר, וזו הדרך הנכונה לייצר פתח למפגש נוסף. מטרתנו המיידית היא מגע ישיר עם הבוחרים, וחשיפה המועמד עצמו למפגשים אישיים כאלה. המטרה המשנית היא הפיכת מנהל הקלפי לדמות ציבורית בפני עצמו, שמכיר את בוחריו, וביום הבחירות עומד כמו גביר בשער הקלפי ולוחץ ידיים ל"חבריו" החדשים.

ואם כבר במנהל הקלפי עסקינן, נניח מעתה שמלאכת החדירה מוטלת על כתפיו, ושמטה הבחירות שלנו עובד בדרך זו של רשת מנהלי קלפיות הנדרשים ליטול אחריות איש-איש על גזרתו. פה, ביצירת הקשר עם הבוחרים, או בליווי המועמד עצמו בעת שהוא מבצע מלאכה זו, מתמצית גם למעשה משימתו המרכזית של מנהל הקלפי, וההיכרות האישית הזאת היא מקור כוחו. בכל קלפי ישנם 200-250 משפחות, ועל כן, על כל מנהל קלפי רובצת משימה שהזמן לביצועה הוא משך תקופת החדירה, ותכליתה – מעבר בין הבתים, והכרות אישית ככל הניתן עם המצביעים שלנו. נכון – משימה זו ניתנת לביצוע גם בשני ערבים של עבודה רצופה, (דקה בכל בית, כלומר ארבע שעות עבודה בלבד לקלפי כולה!), אך הקושי הנפשי שבהקשה בדלתות שהן בחלקן לא מוכרות, התגובות שלעיתים לא אוהדות, המקרים שבהם מתפתחת שיחה ארוכה, והתקלות השונות שצצות בדרך – כל אלה מחייבים את פריסת העבודה על פני 4-5 ערבים.

מנהל קלפי שמכיר היטב את הסביבה ואת השכנים יעשה את עבודתו ביתר קלות, אך מנהל קלפי שאזור הקלפי שלו הוא זר לו, ידרש לכח רצון מוגבר עת יעבור מדלת לדלת.

המועמד עצמו, (ואפשר שאף מספר 2 שלו) - יתלווה בכל ערב לסיורים אלה, ויחלק ביחד עם מנהל הקלפי את מצע הבחירות. ההליכה של המועמד והגעתו בעצמו אל הבוחרים בביתם - היא הנשק היעיל ביותר בעבודת השטח, אך בהתחשב בעובדה שגם המועמד הנמרץ ביותר יוכל לכל היותר לבקר ב-100 בתי אב בערב, כלומר לכל היותר 2200 בתים בחודש – אין ברירה אלא לחלק את נטל העבודה בינו לבין פעילי המטה האחרים, בין אם אלה מנהלי קלפיות, או מלווים שמסייעים להם. עבור עיר שגודלה הוא מעל 100,000 מצביעים, מוטב שלא להיכנס מראש למשימה זו, ולהשקיע את המאמץ והמשאבים בדרכי פרסום אחרות.

 

בכל מקרה, האדם המגיש את החומר הפרסומי צריך להיות אדם מבוגר, שמתנהג ומתלבש כאדם תרבותי. במקרה בו הדייר לא נמצא בבית – במצב האופטימלי, בו אנו מסרבים לוותר על אף דלת, לא נשאיר את החוברת בפתח הדלת או בתיבת הדואר, אלא נמשיך בסיור ונחזור אל אותה כתובת מאוחר יותר או ביום אחר.

בקמפיין שאותו ניהלתי, החליט אחד הפעילים "לקנות את עולמו" והפתיע את כולם ביוזמה אישית של איש ביצוע למופת: הוא נטל על דעת עצמו כאלף "חוברות מצע" מושקעות, ופיזר אותן בתיבות הדואר באזור המתאפיין בבתים רבי-קומות. אותו פעיל פגע אנושות בפעילות השטח, ולמעשה רוקן מתוכן את שלב החדירה וההכרות הראשונית, מה שהיקשה גם בשלב השכנוע. חלוקת חוברות המצע בתיבות הדואר – היא כמעט חסרת ערך, ומורידה לטמיון את ההשקעה ואת הכוח הטמון בה. למעשה, באותו אזור שבו הופצה החוברת בתיבות הדואר - מנהלי הקלפיות לא השתלבו בתפקידם גם בהמשך, שכן בוזבזה ההזדמנות להכניסם לתמונת הקלפיות שלהם.

לכן, מטרות פעילות החדירה צריכות להיות מובנות היטב לפעילים, ושום קיצורי דרך לא יתכנו פה. המטרות של תקופת החדירה הן לא הפצת החומר הפרסומי בלבד אלא השגה של מטרות שונות באמצעות פעילות זו:

1. יצירת עבודת שטח אפקטיבית עבור המועמד, באמצעות ביקורים קצרצרים של הכרות ראשונית בכמה שיותר בתי אב.

2.  יצירת קשר אישי עם הבוחרים.

3.  יצירת רושם של רצינות ויחס אישי.

4.  הכרות אישית של מנהל הקלפי את השטח, כלומר את בעלי זכות הבחירה בקלפי שלו.

5.  איסוף ורישום מידע רלוונטי.

6. ורק בסוף, הפצת החומר הפרסומי.

 

ציינו שלעבודת החדירה יש תועלת נוספת והיא איסוף מידע רלוונטי. מהו מידע רלוונטי? כל דבר שמנהל הקלפי מוצא לנכון שהוא בעל משמעות. במהלך עבודת החדירה מתגלים הרבה פרטים שלא ידועים מראש, כמו משפחות שעזבו, אנשים שבחו"ל, או דיירים חדשים שאפילו לא יודעים שהם אינם בעלי זכות בחירה. במהלך הסיורים מתגלים מעצמם פרטים רבים וחשובים לגבי נטיות ההצבעה של התושבים, אם על-פי התייחסותם, על פי השלט שעל מרפסת ביתם, או בכל דרך אפשרית אחרת. פרטים אלה הם פרטי מידע בעלי חשיבות, ויש לסמן אותם בקפידה ב"הליכון" של מנהל הקלפי.

יש גם לזכור שתמיד תמיד קיים פער בין המידע שבספר הבוחרים (ההליכון, במקרה זה), לבין המציאות בשטח. לא צריך להיבהל מההבדלים האלה, ויש לזכור שהדבר הקובע הוא הרשום בפנקס הבוחרים, ולא מי גר בפועל במקום. (עם זאת, עבור מי שלא עשה זאת, עדיין לא מאוחר לדווח על שינוי כתובת כדי להרוויח את זכות ההצבעה).

 

חשיבותה של מלאכת החדירה היא גדולה להצלחת הקמפיין. כפי שפתחתי, פעילות זו היא המפגש בין פעילות ההסברה והפרסום - עם פעילות הארגון: פעילות ההסברה היא אותה בשורה שאנו מביאים המוגדרת כמסר של הקמפיין, ובצד הארגוני, מנהלי הקלפיות התופסים פיקוד על אזוריהם, פעילי שטח ש"צוללים" למעמקי השטח שלהם, ונפגשים עם הפרטים הקטנים כאילו היה זה קמפיין שלהם עצמם. הם גם יהיו הכלים האירגוניים החשובים שישמשו גם בתקופת השכנוע וביום הבחירות עצמו.


                         אין דבר מקרב ומשכנע כמו הכרות אישית בין המועמדים והבוחר

כאשר מועמד חדש שואל את עצמו "למה הציבור צריך לבחור בי" - עליו תחילה לשכוח מהתשובה "בגלל שאני הכי איכותי / ראוי / משכיל / מוכשר". זאת - לא התשובה הנכונה, והציבור לא בוחר באדם רק בגלל שבעיני עצמו הוא המוצלח ביותר

עוד

כמעט תמיד יפעל הפוליטיקאי התובע, לא למען הוצאת האמת לאור, אלא מסיבות אחרות לגמרי, וגם השופט שמודע היטב למתרחש, בוחן בעין ביקורתית את איש הציבור המבקש להגן על שמו הטוב דווקא בבית המשפט

עוד

עם ספירת קולות החיילים, עלולה למצוא את עצמה מפלגה מתפללת שלא לקבל קולות נוספים לעצמה, כי אז תזכה שותפתה להסכם העודפים בקולות אלה, שעלולים לבוא על חשבון מנדט אחד שלה

עוד

נגה"פ. נס גדול היה פה? לא רק. נקמנות, גזענות, התנשאות, פחד: הגורמים המשפיעים ביותר על נפש הבוחר, ולא פעם דווקא אליהם, באופן מעודן ומוסווה כמובן, נפנה את המסרים שלנו

עוד

קמפיין נגטיבי הוא אפיק הסברתי, שלא מונע משינאה, כעס, או נקמנות. הוא צעד מקצועי טקטי ולגיטימי שנגזר מניתוח קר של המצב

עוד

למרות הפופולאריות של חוגי הבית, אין המדובר אלא בשיטת עבודה מיושנת, חסרת תועלת מעשית, שהיא פתרון לעצלנים ובזבוז זמן פעילות יקר 

עוד

טלמרקטינג הוא יעיל רק כאשר הוא ממוקד במטרות שצויינו, ומתוכנן מראש. התקשרות סתמית לאנשים, ופטפוט אקראי בנסיון לשכנע – היא חסרת ערך

עוד


  

המדריך השלם למועמד הפוליטי / אורן שמיר